Pro Český svaz tělesné výchovy a sportu (ČSTV) to v sobotu v Nymburku bude nejzásadnější valná hromada v jeho více než padesátileté historii. Předseda Pavel Kořan ale věří, že delegáti se shodnou nad návrhem nových stanov a nechají ČSTV fungovat jako střešní organizaci zejména pro regionální sdružení a kluby.

Výkonný výbor navrhne změnu stanov, jednat se bude rovněž o rozprodeji části majetku ČSTV a v neposlední řadě se bude debatovat nad složením a zejména případným odvoláním výkonného výboru. "Ale rozhodně si nemyslím, že by ČSTV měl rozprodat a rozdělit majetek a skončit," řekl ČTK Kořan v reakci na některé hlasy funkcionářů před zasedáním.

Zdroje peněz vyschly úplně

ČSTV v minulosti rozděloval do sportu peníze od státu i ze Sazky. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy však hodlá posílat finance přímo svazům a v loterijní společnosti Sazka ztratil ČSTV svůj akciový podíl, tudíž nemůže počítat ani s touto ekonomickou pomocí. I proto musí ČSTV projít v sobotu zásadní reformou.

Návrh novely stanov vznikl po debatě se zástupci vedení ČSTV, sportovních svazů, iniciativy Sport 2011 a také zástupci regionálních sdružení. "Je to křehká dohoda," prohlásil Kořan. "Ale jsme přesvědčeni, že organizace tohoto typu by měla vytvářet podmínky zejména pro práci regionálních jednot, klubů a svazů," vysvětlil.

V ČSTV by zůstal takzvaný dvoukomorový systém s jednotami a kluby na straně jedné a se svazy na straně druhé. Pevné místo mají mít v systému okresní sdružení ČSTV, která zajišťují servis pro kluby a okresní svazy. Hlasovat se podle nového návrhu však při valné hromadě nemá ve dvou komorách, ale najednou. "V něčem bude potřeba třípětinová většina, ale většinou nadpoloviční," řekl Kořan.

Opustit vedení se nikomu nechce

Výkonný výbor navrhne valné hromadě neřešit své složení. Existují totiž silné hlasy o jeho razantním zeštíhlení nebo jiném systému vedení ČSTV. "Navrhujeme tuto otázku nechat na další valnou hromadu na začátku příštího roku," uvedl Kořan.

Může se přesto stát, že výkonný výbor bude odvolán. Valná hromada potom stanoví prozatímní vedení, které připraví nový volební řád a volby. Volební valná hromada ale bude v obou případech příští rok. "Zatím se počítá s termínem 3. března," nastínil Kořan.

Výkonný výbor připravil obsáhlou zprávu o hospodaření a stavu majetku, který by mohl být schválen k okamžitému prodeji. Jde o ztrátové hotely Coubertin v Praze a Olympia na Zadově nebo sportovní středisko v Brandýse nad Labem. Do tohoto výčtu ale nepatří sportovní středisko v Nymburce, plavecký areál v Praze-Podolí nebo lyžařská střediska v Peci pod Sněžkou, Harrachově a Špindlerově Mlýně. "Máme s nimi záměry do dalšího období," řekl Kořan.

Nymburk by mohl být ve spolupráci s Českým olympijský výborem a městem zmodernizován v centrum pro přípravu vrcholových sportovců. Akciové podíly ČSTV na horách by zase mohly přinést svazu peníze. "Rozprodej a rozdělení peněz je krátkozraké. Umím si představit dlouhodobý pronájem těch společností," prohlásil Kořan. "Kvůli odklonění státních financí od ČSTV totiž začínají kolabovat jednoty a kluby," zopakoval, v čem vidí hlavní přínos svazu.

Obchodní společnost ne

Ze zákulisí zaznívají i hlasy, že pokud zůstane ČSTV zachován, měl by fungovat jako obchodní společnost s nezávislým vedením z korporátní sféry. To je ale podle Kořana nemožné. "ČSTV je občanské sdružení, takže se chová podle svých stanov. Nemůže to být transformováno v obchodní společnost, tyto typy společností nemohou být příjemci příspěvků z veřejných zdrojů. Zůstaneme občanským sdružením," uvedl.

Kořan počítá s tím, že v sobotu v Nymburce bude v sále nejspíš atmosféra plná emocí. "Ale já jsem klidný člověk s čistým svědomým a myslím si, že se to dá zvládnout," řekl.

V úterý je na programu celostátní porada zástupců okresních sdružení a ve středu celostátní porada svazů. "Tam chceme vše diskutovat ve vlastní kuchyni. Tam nejspíš budou emoce, na valné hromadě snad budou už vystříleny," dodal Kořan.