Také před pařížským světovým šampionátem se přetřásalo jméno nadějné olympioničky a například Michal Novák odjížděl na akci v pozici outsidera. Domů se však vracel s nesporným úspěchem. V konkurenci 36 borců váhové kategorie do 66 kilogramů obsadil 13. příčku.

Česká výprava zaznamenala dvě stejná umístění, nikdo ale nečelil tak početnému startovnímu poli.

Jste spokojený?
Ano, jde pro mě o perfektní výsledek, a to hned z několika důvodů. V poslední době jsem se hodně trápil se zraněními. Musel jsem absolvovat operaci menisku, problémy jsem měl také s ramenem. Několikrát jsem se vracel a následně zase končil na marodce. Letos jsem se proto nemohl zúčastnit skoro žádných turnajů, což bylo samozřejmě náročné psychicky. A ani příprava před samotným mistrovstvím světa neprobíhala vůbec ideálně.

Fotbalový reprezentant Libor Kozák.
Kozák už v Bari trénuje naplno, ale říká: Návrat nechci uspěchat

Z jakého důvodu?
Dva týdny před šampionátem jsem se na soustředění v Německu fyzicky složil. Nebyl jsem schopný absolvovat kompletní trénink, neměl jsem na něj. Byl jsem na dně a v hlavě se mi honily myšlenky, že ani nemá cenu do Paříže odcestovat. Zvláštní: dva týdny ve Francii jsem se cítil na žíněnce velmi dobře.

A díky kondici jste v Paříži zvládl vstup proti Číňanovi Jiangovi. Souhlasíte?
Ano, zápas byl náročný a skončil mým vítězstvím 2:1 na body. Opravdu v něm paradoxně sehrála velkou roli fyzička. Najednou jsem měl navrch, zatímco Číňan už ve druhém kole postupně odcházel. V ten moment jsem věděl, že pokud neudělám hloupou chybu, vyhraju.

V osmifinále jste ovšem narazil na mladého Poláka Mateusze Bernateka, který nakonec skončil stříbrný. Váš vzájemný zápas vyzněl jednoznačně pro soupeře. Tušil jste, že bude až tak silný?
Ano, už jsem s ním párkrát zápasil v německé lize, jde bezesporu o vycházející hvězdu světového zápasu. Potenciál ale naplno potvrdil až v Paříži. Předtím byl mistrem Evropy juniorů a měl i další medaile v této věkové kategorii. Pronikl mezi mužskou světovou špičku. A v osmifinále jsem to odnesl já. (usmívá se)

David Vršecký se v Mostě dostal na stupně vítězů.
To je frajer! Šampion Vršecký pomáhá Lackovi ke splnění snu

V repasáži (opravném pavouku o bronzovou medaili, kterého se zúčastní borci, které vyřadili finalisté) jste svedl souboj s Atakanem Yukselem z Turecka, kterému jste podlehl 1:7. Mohlo být ale hůře, v prvním kole vás soupeř v podstatě uspal…
Vlastně si vůbec nic nepamatuju. Vím, že mě vzal zepředu pod rukou a pod krkem. Pak mě v záběru docela dlouho držel, což by podle pravidel neměl, a pak mě začal točit. Třikrát, já si ale vybavuji jen první otočení.

A na co si vzpomínáte poté?
Probral jsem se a byl jsem zmatený. Chtěl jsem hned zápasit. Trenéři mě uklidňovali, abych nebláznil a trochu se vzpamatoval.

Co znamená 13. místo pro vaši další kariéru?
Především to, že budu ještě minimálně rok, možná dokonce dva, pokračovat na profesionální úrovni. Vinou všech vleklých zranění i neúspěchů na mezinárodních turnajích jsem už pomalu uvažoval o konci. Teď jsem ale dostal do zápasu novou chuť a motivaci, dřina se konečně vyplatila.

Má na to vliv i fakt, že jste přešel z nejnižší váhové kategorie do 59 kilogramů do vyšší?
Určitě, řadu let jsem na každý velký turnaj shazoval okolo deseti kilogramů a už jsem z toho byl vážně unavený, nebavilo mě ani trénovat, ani zápasit. Teď je vše jiné a já si náš sport zase užívám.

Michal Novák
* Narodil se 22. září 1989.
* Český reprezentant zápasí ve váhové kategorii do 66 kilogramů.
* Se svým sportem začínal v Chrastavě, přes Havlíčkův Brod přešel do Centra sportu Ministerstva vnitra v Praze, kde působí dodnes.
* V roce 2009 obsadil páté místo na mistrovství Evropy juniorů. Ve stejném roce byl sedmý na světovém šampionátu juniorů.

PETR VURBS, DAVID NEJEDLÝ