Není divu, že MMA, plnokontaktní bojový sport odehrávající se v osmihranném drátěném oktagonu, patří v současném Česku k nejsledovanějším sportovním fenoménům. Málokterá disciplína prochází tak prudkým růstem. Přibývá zápasníků i fanoušků. Kde však tento příběh, plný potu a dřiny, začal?

Za uplynulými více než dvaceti lety MMA v Česku se ohlíží nová kniha „Život v kleci“, která vychází u nakladatelství XYZ. Její autoři Daniel Barták (bývalý vrcholový zápasník a nyní trenér) a Libor Kalous (sportovní novinář) v ní pečlivě mapují cestu téhle bojové disciplíny od víc než skromných začátků až k vyprodané O2 areně.

Bojovník David Dvořák.
Historický úspěch. Dvořák jako první Čech vyhrál v UFC. Před prázdnou arénou

„MMA prošlo za víc než dvacet let velkými proměnami. Některé věci ti nejmladší už možná ani nepochopí. Nedivím se, vývoj byl, je a bude ve všem. Je pevnou součástí našich životů. A buďme za něj rádi, jinak by si drtivá většina lidí stále myslela, že zápasníci MMA jsou pouliční rváči, kteří si vyměňují názory v zapadlých garážích a temných sklepeních,“ říká Barták.

Faktem je, že jen málokterý sport čelil a čelí (nejen) v Česku takovým předsudkům. Tomu se zřejmě nelze divit. V posledních letech ale odsudky nepříliš informované veřejnosti zdárně překonává. Svědčí o tom masivní zájem o elitní galavečery i televizní přenosy.

Lidé rádi koukají, jak se někdo pere

Tuzemské MMA už má i své hvězdy a celebrity, z nichž se prakticky všechny v knize „Život v kleci“ svěřují se svými zkušenostmi, zážitky a názory. Vzpomínky oživil gladiátor desetiletí Michal Hamršmíd. Jaroslav Poborský, který zažil více než sto zápasů v kleci. Tvrďák Tomáš Kužela, první Češka v UFC Lucie Pudilová, šampion japonské organizace Rizin Jiří Procházka, první dva Češi v UFC Karlos Vémola a Viktor Pešta a řada dalších.

Nic ze současného lesku ale nevzniklo náhodou. Je fascinující sledovat, kam se za dvacet let posunul sport, který v začátcích zajímal jen uzavřenou komunita několika set lidí. Tehdejší průkopníci jen pomalu hledali ideální tréninkové metody. Málokdo pořádně věděl, o co jde. Na cestu vzhůru však už bylo zaděláno.

Ondřej Novotný (na snímku vlevo).
Šéf Oktagonu Novotný o zrušení Ostravy: Ztráta bude ve statisících, možná milion

„Pro mě osobně nastal okamžik zlomu, kdy jsem si řekl: ‚Tohle je brutální potenciál‘, někdy v roce 2001 nebo 2002. Natáčeli jsme zápas v Karviné, kde proti Žákovi nastoupil Ervín Slonka. V hale bylo asi 2500 lidí, což byla neuvěřitelná návštěva. Hala plná horníků vytvořila neuvěřitelnou atmosféru,“ vzpomíná Ondřej Novotný, spolumajitel organizace OKTAGON MMA.

Dnes už má české MMA za sebou i dvacetitisícovou návštěvu v největší pražské hale. A zájem o bojovníky v kleci dál stoupá… „MMA v posledních letech letí hodně nahoru po celém světě, holt jsme jen v Česku trošku opoždění. Lidi prostě rádi koukají, jak se někdo pere, to je jednoduché. I při sledování hokeje všichni zbystří, když je rvačka,“ vystihl to Viktor Pešta.

Lucie Pudilová (vpravo) v souboji s Američankou navrch neměla.
Čtvrtá porážka v řadě. Další působení v UFC se Pudilové vzdaluje