Jde o tradiční ceremoniál: tuzemská sportovní elita se dostaví na Pražský hrad a uctivě sleduje, jak hlava státu podepíše přihlášku na olympijské hry. Miloše Zemana však ani přítomnost předních reprezentantů neodradila od letitých návyků (a zlozvyků). Jen tak se mohlo stát, že třeba Vavřinec Hradilek, stříbrný olympijský medailista ve vodním slalomu, v roce 2015 před hrami v Riu účast na slavnostní akci raději odmítl. „Nemám sílu na to, abych tam jako minule seděl v zakouřeném prostředí,“ vzkázal kousavě a raději si vyšel k vodě.

Tato příhoda celkem výstižně ilustruje vztah dosluhujícího prezidenta ke sportu a sportovcům: nebyli si příliš blízcí. Řada reprezentantů se na adresu hlavy státy vyjadřovala spíš kriticky, sám Zeman se zase netajil tím, že tužení těla nikdy nepatřilo k jeho prioritám.

Výlety do Číny

Sám sebe Zeman před lety v projevu na valné hromadě ČUS označil za „nesportovní typ“. Později si posteskl, že se jen jednou v životě pokoušel hrát fotbal a zlomil si přitom nohu. Od té doby tak prý hraje pouze šachy. I v obecném povědomí je spojován spíš se sklenkou alkoholu a cigaretovým dýmem, než třeba s tenisovou raketou či lyžemi, oblíbenými atributy jeho prezidentského předchůdce Václava Klause. Přesto však občas zabrousil i do této, pro něj poněkud cizí, oblasti.

Prezident Miloš Zeman přijal dnes na zámku v Lánech čínskou vicepremiérku Sun Čchun-lan
Zeman přijal čínskou vicepremiérku. Setkání se zúčastnil Jágr i Nedvěd

Známé sportovní osobnosti (skoro) každoročně patřily i za Zemanovy éry do okruhu lidí poctěných státním vyznamenáním. Nescházely mezi nimi hvězdy typu Jaromíra Jágra, Pavla Nedvěda a Petra Čecha, stejně jako úspěšní olympijští medailisté a medailistky posledních let Ester Ledecká, Martina Sáblíková či Lukáš Krpálek.

Jágr s Nedvědem navíc v minulosti doprovázeli Zemana na jeho čínských poutích. První jmenovaný měl před čtyřmi lety pomoci s popularizací hokeje před zimními hrami v Pekingu (vcelku bezvýsledně), držitel Zlatého míče se pro změnu podílel na rozvoji česko-čínských fotbalových vztahů. Nejviditelnějším výstupem projektu v režii Peltova vedení FAČR byly společné fotky s malými Číňánky v kopačkách.

Prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě olympioniky. Nechyběly chybě ani zlaté medailistky Eva Samková (vlevo) a Martina Sáblíková.Prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě olympioniky z her v Soči 2014. Nechyběly chybě ani zlaté medailistky Eva Samková (vlevo) a Martina Sáblíková.Zdroj: Deník/Martin Divíšek

Hradní klub v Edenu

Zeman se v průběhu svého prezidentství krapet překvapivě vyznal z lásky k fotbalové Slavie, o góly mu ale nešlo. „Vzhledem k tomu, že podporuji čínské investice v Česku a čínská společnost CEFC koupila Slavii, tak fandím Slavii,“ vysvětlil před šesti lety v televizi Barrandov.

V Edenu se prezident se svou kamarilou dokonce osobně ukázal na pohárovém zápase a Slavia tak získala pověst „hradního klubu“, z čehož ne všichni opravdoví fanoušci jásali nadšením.

Prezident Petr Pavel
Ruští sportovci na olympiádu nepatří, řekl zvolený prezident Petr Pavel

Pozoruhodnou epizodou s nádechem nechtěné komiky pak byl dopis hradního kancléře Vratislava Mynáře (dalšího velkého slávisty) na adresu UEFA, v němž tepal vedení evropského fotbalu kvůli trestu pro obránce Ondřeje Kúdelu v neslavně proslulé kauze údajného rasismu v utkání proti Glasgow Rangers. 

Mynář se tehdy vysmál i symbolickému gestu na podporu protirasistického hnutí. „Nepoklekneme před vámi a žádné výhrůžky na českého fotbalového fanouška neplatí,“ rozvášnil se kancléř bez ohledu na fakt, že fanouškům nikdo nevyhrožoval.

Lobování za Sáblíkovou

Už před deseti lety Zeman naštval fanoušky motoristického sportu, když horoval pro zákaz či alespoň výrazné omezení rallye. „Domnívám se, že jde o sportovní odvětví, které vede k mnoha smrtelným úrazům jak řidičů, tak diváků,“ řekl prezident ve videu na podporu bezpečnosti na silnicích. Jedni s ním souhlasili, podle dalších se Zeman jen svezl na vlně populismu po několika tragických kolizích na závodech.

Miloš Zeman
Zeman chce zakázat nebezpečné sporty, třeba rallye

Před olympiádou v Riu zase veřejně kritizoval cyklistický svaz, který podle něj mohl za to, že Martina Sáblíková nezískala účastnické místo na letních hrách. Zároveň se pokoušel za českou hvězdu lobovat u šéfa MOV Thomase Bacha. Bez úspěchu.

Obecně tak lze konstatovat, že Zeman se ke sportu vyjadřoval zejména v hojně sledovaných případech, kdy se dal čekat široký ohlas veřejnosti. Systematičtější vztah ke sportovnímu hnutí však jako prezident neměl.