Do jejich startu zbývá přesně 107 dnů. Doktor se vrátil z poslední inspekční cesty do Jižní Koreje, kde kontroloval aktuální stav sportovišť, ubytování pro sportovce a technického zázemí (a na české ambasádě stihl i odvolit).

Celkový dojem? „Budou to pěkné hry, ale ještě zbývá hodně práce,“ myslí si sportovní ředitel Českého olympijského výboru a bývalý veleúspěšný kanoista.

JAKUB JANDA. Předchozí olympijské hry v Turíně mu nevyšly, v této sezoně se popere o úspěch ve Vancouveru.
Skokan Janda se stal poslancem: Končím, politika a sport se nedají skloubit

Řada areálů pro jednotlivé sporty v Pchjongčchangu a širším okolí už je plně funkční a většinou i otestovaná ostrými závody. Také práce na ubytování v olympijských vesnicích vesměs finišují. „V porovnání s Riem je toho hotovo víc. Korejci to zvládnou,“ je přesvědčený Doktor.

Menší pokoje

Objevily se ale i komplikace. Ubytovací prostory budou menší než třeba na předchozí zimní olympiádě v Soči, organizátoři navíc seškrtali kapacity pro jednotlivé výpravy. Hodně lidí z doprovodných týmů tak bude muset bydlet v okolí.

Francis Koné.
Útočník Koné ze Zbrojovky získal cenu fair play FIFA

Jednoduché to není ani s dopravou z letiště v Soulu. Původně plánovaný rychlovlak má problémy a sportovce budou do hor odvážet autobusy. Cesta tak bude trvat přes tři hodiny vlakem by to bylo o polovinu kratší.

Ucpané dálnice

Přímo během her proběhnou v Koreji tradiční oslavy lunárního nového roku. „Na ambasádě nás varovali, že během těchto dní jede celý Soul na venkov, dálnice jsou ucpané a cesta do hor může zabrat třeba deset hodin,“ řekl Doktor.

Dalším velkým otazníkem je bezpečnost, hlavně s ohledem na napětí, které poslední dobou panuje kolem KLDR, zbraněmi hartusícího souseda Jižní Koreje. Podle Doktora to prý ale lidé v dějišti her příliš neřeší.

Jindřichohradecký rodák Zbyněk Michálek bude hrát ve Spartě.
Obránce Zbyněk Michálek bude hrát ve Spartě, láká ho olympiáda

„Tam jsou na to zvyklí. A při každých hrách je nějaká hrozba. V Riu to byl virus zika,“ povídal Doktor. „Tam jsme dostali proti komárům repelenty. Proti raketám nic takového není, tak s tím nic nenaděláme,“ usmál se šéf české výpravy.

Ten věří, že olympiáda nakonec proběhne bez problémů. Je dokonce možné, že se zúčastní i severokorejští sportovci, což režim svérázného diktátora Kim Čong-una zprvu vylučoval.

„Nejdřív řekli, že tam nebudou, teď se zas mluví o tom, že pojedou. To by bylo lepší,“ uzavřel Doktor.

Karolína Plíšková na Turnaji mistryň v Singapuru.
Parádní start. Plíšková na úvod Turnaje mistryň vyzrála na Williamsovou