K incidentu došlo v rozhodujícím pátém utkání finálové série v Kaliningradu, který domácí Lokomotiv vyhrál v tie-breaku a slavil mistrovský titul. Kouč vítězného týmu Voronkov si během jednoho z time-outů odtáhl svou svěřenkyni Valeriji Zajtsevovou stranou a zeptal se jí: „Proč zase chytáš tu opici?“

Jaromír Bosák, oblíbený sportovní komentátor
Bosák útočí na rasisty: Máme udělat ghetta, kde budou slavit černí kluci?

Tahle rasistická poznámka, která byla slyšet během přímého přenosu, mířila na kubánskou hvězdu v dresu Uraločky Ailamu Cese Montalvovou, jedinou hráčku černé pleti ve finále. V týmu z Jekatěrinburgu to pochopitelně vyvolalo obrovské pobouření. „Andrej Voronkov se musí veřejně omluvit,“ napsal klub na sociální síti Telegram.

„Ruská volejbalová federace by se tím měla zabývat, tohle nemůžou nechat být. Uvidí to i na Kubě… Andrej Voronkov se musí Ailamě oficiálně omluvit. Musí se omluvit přímo té dívce a udělat to veřejně, stejně jako to bylo veřejně vidět v celé zemi,“ požadovala generální ředitelka Uraločky a někdejší reprezentantka Valentina Ogijenková, která incident označil za mezinárodní skandál.

Fotbalový klub z krajského přeboru Královéhradecka má ve svém středu zahraniční fotbalisty. Mezi ně patří také Ghaňan Musa Ansuma (vlevo) a Francouz Jean David Nessoumou.
Ghanský fotbalista Ansuma o rasismu: Házeli na mě banány. A co řekl o Kúdelovi

Čtyřiapadesátiletý Voronkov je v Rusku uznávaným expertem. Bývalý reprezentant byl v letech 2013 až 2015 trenérem mužského národního týmu. Vedení nejvyšší soutěže v reakci na stížnost Jekatěrinburgu slíbilo, že celou kauzu prověří.