SERIÁL DENÍKU - Progresivní sporty

5. díl: frisbee

Efektní výskoky, vytrvalý zápal do hry, létající disk.

Vítejte v pohodářském světě frisbee - rozvíjejícím se sportu, jemuž podléhá stále více mladých lidí.

„Stačí mít chuť běhat, smysl pro fair play a pravidelně trénovat. A za pár měsíců můžete obstojně hrát,“ tvrdí reprezentant Štěpán Materna.

Však si někdy zkuste u vody zaházet s plastovým „talířem“. Třeba tomu také snadno přijdete na chuť.

A třeba se jednou stanete součástí úspěchu, jakého Češi dosáhli minulý týden.

V disciplíně ultimate se stali vice mistry Evropy v kategorii mixed. Přestože smíšený tým mužů a dívek podlehl ve finále domácí Anglii 14:17, zasloužil se o nejcennější medaili v krátké české historii.

Stojí za to více poznat jednoduché kouzlo frisbee.

Jako malý „boom“ s řadou nápaditých verzí. Ultimate, disc golf, freestyle, guts nebo double disc court - to je jen souhrn těch základních.

Ultimate je nejrozšířenější. Představuje bezkontaktní sport, vlastně ani rozhodčí nepotřebuje. Dohady? Zapomeňte na ně. Tady si i protihráči sami gentlemansky přiznávají porušení pravidel.

Po každé té zábavě následuje jakýsi rituál, kdy se obě strany zaklíní do společného klubka a k právě skončené hře si vyměňují své dojmy.

I proto je Spirit of the game, soupeři udělována cena pro nejférovější tým, tak prestižní. Mimochodem - v Southamptonu ji získali právě Češi.

„Frisbee ukázaly světu Spojené státy, největší velmoc,“ přibližuje Materna, zasluhující se o rozvoj disku v Čechách.

Legenda o jeho vzniku praví: V jednom univerzitním městečku žil kdysi pekař jménem Frisbee, jehož koláče studenti milovali a tácky od koláčů mezi sebou házeli. Kdo chytil, zakřičel pekařovo jméno.

Dnes má v Americe frisbee tým každá univerzita. Ale dost se rozšířil i po Evropě a Asii.

Nejužší světová špička? USA, Kanada, Austrálie, Japonsko, Anglie či Skandinávci.

„Naše členská základna se pohybuje kolem čísla 250. Do soutěžních turnajů se hlásí až 13 týmů z osmi měst,“ říká Jana Vejmelková z České asociace.

Pravda. Velkou tradici srdce Evropy ve frisbee nemá. Do světa už ale nešeptá a hrdě hlásí: Počítejte s hravými Čechy!

„Jednou by se i tento sport mohl začlenit do olympijského programu,“ tvrdí za olympijský výbor František Dvořák. Zkusíte tomu pomoct také?