Je libo příklad? Mužem, který měl Wizards vytáhnout mezi elitu nejlepší ligy planety, je John Wall. Jednička draftu v roce 2010 a jeden z nejrychlejších rozehrávačů v NBA. Je to samozřejmě excelentní basketbalista, byť občas působí na palubovce až moc sobecky, ale zároveň neskutečný smolař.

Už loni kvůli zranění odehrál jen polovinu sezony. V aktuálním ročníku stihl pouze 32 zápasů a pak šel na operaci dlouhodobě zraněné paty s tím, že přijde o zbytek sezony. Operace proběhla minulý měsíc. Wall pak dostal do rány infekci, a aby toho nebylo málo, uklouzl doma v koupelně a natrhl si achilovku. Mimo hru tak bude minimálně 12 měsíců.

Přestavba týmu

V kancelářích Wizards propukla panika. Wallovi totiž od příštího ročníku začne platit megasmlouva, díky níž si věčně zraněná opora vydělá kolem miliardy korun ročně. Na hřiště se přitom vrátí až kdovíkdy. Zdá se jasné, že majitel klubu Ted Leonsis si na (už několikrát vyhlašovaný) útok na titul ještě počká.

„Alespoň teď mám čas na to, abych si dodělal školu a byl víc s mámou a se synem,“ řekl Wall. Zatímco lídr týmu plánuje návrat do univerzitních škamen, zbytek mužstva prošel radikální přestavbou. Do klíčové role se zároveň dostává Satoranský, pro Wizards momentálně rozehrávač číslo jedna.

„Chceme zůstat konkurenceschopní a poslední obchody nám to umožňují. Získali jsme mladé hráče, kteří by v budoucnu měli utvořit nové jádro týmu,“ uvedl generální manažer trápících se Wizards Ernie Grunfeld. Ten se mimo jiné narychlo zbavil luxusně placeného Otto Portera, místo něj přišli Jabari Parker či Bobby Portis.

Začíná být zjevné, že i když vedení Wizards na veřejnosti nezpochybňuje to, že Wall zůstává hlavní tváří klubu, potají se smiřuje s tím, že musí začít dávat dohromady kádr pro „postwallovské“ časy. Vždyť týmové superhvězdě je 28 let, což je věk, kdy mají být hráči NBA na vrcholu kariéry. Wall místo toho vysedává u lékařů.

Jednání o smlouvě

Co to znamená pro Satoranského, kterému po sezoně končí smlouva? Předně platí, že pro Wizards je nyní hlavním úkolem udržet českého basketbalistu ve městě. Podle zákulisních informací stanice NBC se Satoranský dohodě nebrání, vydělat by si prý mohl až 10 milionů dolarů ročně. Víc mu Washington kvůli platovému stropu nabídne jen stěží.

„Žádné oficiální jednání jsem nevedl. Snažím se soustředit jen na zápasy. Co má přijít, to přijde, budeme to s agentem řešit po sezoně,“ řekl Satoranský nedávno. V létě se stane chráněným volným hráčem, což znamená, že dostane-li nabídku z jiného klubu (což se dá očekávat), Washington ji může dorovnat.

Jediný Čech v NBA je teď čerstvým otcem, ale současná sezona je pro něj i jinak výjimečná. Zlepšil se snad ve všech aspektech hry, je oblíbený mezi spoluhráči i fanoušky. Typologicky je zcela jiným dirigentem hry než Wall: pod Satoranského taktovkou hraje mužstvo víc kolektivně.

Otázkou je, zda se „Satymu“ a spol. podaří napravit zpackanou sezonu a ještě postoupit do play-off. Vyloučeno to není, byl by to ale malý zázrak. Ranami osudu stíhaní Wizards jsou ve Východní konferenci momentálně až jedenáctí. Zavelí Satoranský k obratu?

Náročnému bossu Leonsisovi už s trápícím se týmem dochází trpělivost, za své peníze chce konečně vidět úspěchy. Pokud to neklapne s útokem na play-off, dojde ve washingtonském klubu přes léto k pořádnému zemětřesení.