Když se mezi fanoušky zmíníte o Brazílii, devadesát devět procent z nich si vybaví fotbalový míč. Právem, tento sport je v zemi jedničkou. Potvrdil to i Cristiano Felicio, jeden ze dvou „kanárků“ ve slovutné NBA. „Jsme fotbalová země. Ale basketbal za poslední roky hodně vyrostl,“ zdůrazňuje.

A díky mistrovství světa může boom pokračovat. „Hodně lidí nás sleduje,“ pochvaluje si. „Většinu z nich nenapadlo, že můžeme postoupit ze základní skupiny. Čím populárnější basket bude v zemi, tím lépe pro nás všechny,“ líčí spoluhráč Tomáše Satoranského z Chicaga.

Nepřipadá vám to, jako kdyby mluvili čeští hráči? Tím ovšem podobnost končí, basketbalová Brazílie patří k nejúspěšnějším zemím historie. Nechyběla na žádném z osmnácti šampionátů. Ve své sbírce má dvě kompletní sady medailí. K tomu se pyšní třemi bronzy z olympijských her. Na posledním mistrovství vypadla až ve čtvrtfinále, a obhajuje tak šestou příčku.

Ovšem v kvalifikaci měla namále, když obsadila až čtvrtou pozici. Ze dvanácti utkání třikrát prohrála (ve Venezuele a oba zápasy s Kanadou). Před akcí se tak s ní pro čtvrtfinále nepočítalo. „Kanárci“ ale postavili prognózy na hlavu, když zaskočili favorizované Řecko.

„Výhra Brazílie mě hodně překvapila. Také mě trochu zaskočilo, že stále hraje Varejao, se kterým jsem se potkal v Clevelandu,“ glosuje česká basketbalová legenda Jiří Welsch. „Dále Garcia, čtyřicetiletý borec. Barbosa už je také světový veterán, ostřílený z NBA. Mají i renomovaného trenéra. Je to velmi dobře připravený tým,“ neskrývá v současné době televizní expert.

Třetí vzájemné měření sil

Stejně jako Brazílie vyvolala poprask vítězstvím nad Řeckem, tak se Češi postarali o senzaci, když nepustili do lepší společnosti Turecko. „Češi mají lídra v podobě Tomáše Satoranského. Ale není to jen on,“ zamýšlí se nad nejbližšími soupeři brazilský trenér Aleksandar Petrovič. „Hrají stabilně, zdravě a týmově.“

Obě země se spolu střetly na mistrovství světa dvakrát. V Jugoslávii 1970, kde získala Brazílie medaili, ji Československo zdolalo 72:71. V Kolumbii 1982 se radovali Jihoameričané (94:98). Třetí měření sil začíná právě dnes. Výhoz duelu je stanoven na 10.30 hodin SEČ.