Právě Bristow byl mužem, bez něhož by tahle původně hospodská hra zřejmě nikdy neprodělala obdivuhodnou proměnu v profesionální sport, který sledují miliony diváků. Za své zásluhy obdržel Řád britského impéria.

V 80. letech pětkrát vyhrál světový šampionát. Pozornost fanoušků přitahoval (a leckdy je i provokoval) nejen svým umem u terče, ale také svou osobností – nebál se kontroverzí, někdy působil až arogantně, zároveň uměl ze šipek udělat show.

„Já jsem vždycky věřil v sebe sama. Věřil jsem, že jsem nejlepší, a to už od čtrnácti let. Sebedůvěra je nejdůležitější. Musíte si věřit, protože prohrávání je zlozvyk,“ řekl Bristow před třemi lety v rozhovoru pro Deník.

Šipkový milionář

Bristow byl v 80. letech prvním profesionálním šipkařem, jehož výdělky se pohybovaly v řádu milionů liber. Kromě turnajů celý život pořádal úspěšné exhibice, které byly díky jeho bezprostřednosti a otevřenosti velmi populární nejen ve Velké Británii.

Začátkem 90. letech patřil ke klíčovým hráčům, kteří založili organizaci PDC. Právě ta v posledních dvou dekádách udělala ze šipek globální fenomén.

„Ta cesta šipek je úžasná. Dnes je mnohem lepší organizace a management. Prize money šly strmě nahoru, ve hře jsou miliony liber. Na televizní přenosy se dnes v Anglii často dívá víc lidí než na fotbal,“ popisoval Bristow.

Přitahoval skandály

Po ukončení aktivní hráčské kariéry pracoval jako televizní komentátor, jeho ostrý jazyk bavil i dráždil. Největší skandál přišel v listopadu 2016, když v Anglii propukla kauza kolem sexuálního zneužívání mladých fotbalistů.

Bristow celou záležitost komentoval tak, že zneužití fotbalisté jsou „padavky“, protože si podle něj měli v dospělosti násilníky najít a vyřídit si to s nimi ručně. Televize Sky Sports pak neomalenou legendu propustila.

Bristow se následně omluvil. „Vždycky jsem se choval jako slon v porcelánu,“ kál se muž, který nikdy netajil svůj názor.

Truchlící stadion

Šedesátiletý Bristow zemřel ve čtvrtek večer v Liverpoolu, kde navštívil zápasy prestižní šipkařské série Premier League. Stihl si ještě zahrát pár exhibičních mačů pro VIP a při cestě do auta zkolaboval. Když bylo jeho úmrtí oznámeno divákům, vyprodaná hala dlouho skandovala jeho jméno. V očích fanoušků i hráčů se leskly slzy.

„Slovo legenda je často zneužíváno, ale na Erica Bristowa je to ještě málo. Byl osobností s velkým O. Lidé ho milovali, protože byl jedním z nich,“ uvedl šéf PDC Barry Hearn.

„Slova nemohou vyjádřit, jak jsem smutný a šokovaný. Eric měl zásadní vliv na mou kariéru i život. Svět ztratil legendu,“ vzkázal 16-násobný mistr světa Phil Taylor, jehož kariéru kdysi odstartoval právě Bristow, který odhalil jeho talent a půjčil mu do začátku peníze.