„Nééé to tady vůbec neříkej," říká s pusou od ucha k uchu Jiří Prskavec, už dvojnásobný mistr Evropy.

O humorné historky není v českém táboře nouze. „Prostě mám úplně novou loď a hned jsem si do ní udělal díru," popisuje Prskavec. „Tři roky se mi něco podobného nestalo. Narazil jsem do překážky a málem se potopil. Dole jsem měl vodu do půli lodi. Táta (trenér Jiří Prskavec starší) hrozně nadával, že ji spravovat nebude Ale už je opravená."

Závodní atmosféru si Češi otestují ještě na víkendovém mistrovství republiky na Lipně. „Těším se hlavně na ty hlídky," přisadí si znovu Hradilek. "Ta Jířova díra byla jak vrata."

Domácí šampionát vynechá jen šestatřicetiletá kajakářka Štěpánka Hilgertová. „Odlétám do Ameriky už v sobotu," vysvětluje dvojnásobná olympijská šampionka. „Tréninky jsou až od 3. září, budu se aklimatizovat v New Yorku, strávím tam zhruba dva dny. Chci se proběhnout v Central parku a navštívit místa, která zná člověk jen z filmu. Pak se přesuneme do Deep Creeku a postupně dorazí ostatní."

Češi už si vysokohorský kanál vyzkoušeli na červencovém soustředění, zbrusu novou trať jen těžko přirovnávají k jinému kanálu na světě. „Není náročnější, je prostě jiná," uvažuje Hilgertová. „Je tam hodně míst, kde voda neodtéká do směrů, ale spíš bloudí v lagunách."

„Bude strašně záležet, co organizátoři postaví. Při špatné kombinaci může být trať dost neregulérní," myslí si Vít Přindiš, druhý muž letošního mistrovství Evropy. „Ale dá se postavit i krásná trať, kde to nebude o tom, jak vám vyjde voda."

Vodní slalomáře trochu straší i počasí. V půli září, kdy šampionát startuje, totiž může ve vysokohorském středisku i sněžit. I na to jsou ale Češi zvyklí. „Pamatuju si, jak kvůli hustému sněžení přerušili nominační závod na olympiádu v Atlantě," usmívá se Hilgertová.

Hradilek, který stále léčí ploténku krčního obratle, si ale pro jistotu nechal ušít speciální oblek. „ Krk není v chladu a zimě úplně dobrý," přiznává. „Nechal jsem si proto ušít teplejší oblečení na vodu, má límec vytáhlý nahoru. Doufám, že ho ale nebudu muset použít."

Medailovými ambicemi se česká výprava netají. „Já budu ale spokojený, když co nejvíc závodníků bude spokojených," říká šéftrenér Jiří Pultera.