Při šampionátech nebo světových pohárech obvykle celá reprezentace bydlí spolu v hotelu. Bylo to tak i tentokrát, kdy s výpravou nocovali v hotelu Kanu poblíž vesnice Smlednik. Přes den se chodí dívat na tréninky a závody. Jenže malí kluci většinou sedět na břehu dlouho nevydrží.

Do vody hází kamínky nebo budují hráze

„Nějakou dobu je to baví, ale po chvíli se zvedneme a jedeme někam dál. Najdeme si místo, kde je voda klidná. Házíme do ní kamínky nebo větvičky, někdy stavíme i hráze. Děti to u vody většinou baví, ale musí být pěkné počasí, což se tentokrát na celou dobu nepovedlo. Ale jsme na všechno připravení. Vytáhnou se pláštěnky a jde se,“ líčí matka.

„Pobývat venku je příjemné. Navíc u tratí bývají jako právě v Tacenu dětská hřiště a kavárničky, takže je možné si ukrátit čas. Dny se pak odvíjí podle toho, jestli má Jířa po tréninku na vodě ještě posilovnu nebo běh. Na všechny tréninky ale nechodíme. Někdy si vymyslíme svůj program,“ vypráví Tereza Prskavcová.

Lukáš Rohan nepostoupil do finále singlu, ale kvalifikoval se na olympiádu
Rohan se díval ze břehu, jak parťáci bojují o Paříž. Nakonec tam pojede on

Zakrátko pětiletý Jiříček mívá ze školky úkoly, a tak je musí splnit. A pro tříletého Marečka si maminka nějaký úkol vymyslí. Z hotelu třeba vyrazí na procházku, najdou nějaké atrakce, dají si zmrzku. Vozí s sebou kola, takže mohou zajet někam dál. „Takhle to kombinujeme, a to obvykle vystačí na celý pobyt,“ popisuje.

Kluci jsou neposední, ale při společném ubytování s týmem, vědí, že musí být ohleduplní a nesmí nikoho rušit, aby se slalomáři mohli soustředit na závody. „S ostatními chodíme na snídaně a večeře a musím říct, že v týmu jsou moc příjemní lidé. Není nic výjimečného, když si někdo s dětmi zahraje Piráty nebo Tři malá prasátka,“ pokračuje.

V týmu mají pěknou řádku strýčků a tetiček

Malí Prskavcové si zanedlouho získali pěknou řádku strýčků a tetiček. „Často se stane, že si je Gabča Satková, Terka Kneblová, Kuba Krejčí nebo Lukáš Rohan vezmou na pokoj. Toho kluci přímo zbožňujou, protože je ochotný se s nimi dívat i na pohádky. Ale v podstatě se skamarádí se všemi. Nikdo jim neunikne,“ usmívá se.

Být spolu na akcích vodního slalomu považují všichni za výhodu. Je to příjemné pro rodinu, ale i pro Jiřího Prskavce, který často zdůrazňuje, že kdyby neměl ženu s dětmi na velkých akcích poblíž, chyběla by mu pohoda a možná by vodní slalom už nedělal.

Jiří Prskavec poznal záludnost kanálu v Tacenu
Prskavec v peřejích minul branku. Padesátku dostal v narozeninový den

„Kdyby jezdil sám, dlouho bychom se neviděli, a životy by byly hodně oddělené. Když existuje taková možnost, je to super,“ pochvaluje si Tereza Prskavcová.

Prskavce v Tacenu potěšily týmové medaile

Prioritou Jiřího Prskavce na ME v Tacenu byla poprvé kánoe. Na olympiádu však ve své nové disciplíně nevyrazí, naopak pařížskou jistotu má už z loňska na kajaku.

„Nechtěl jsem si to připustit, ale podle toho, jak jsem byl při singlu nervózní, si to musím přiznat. Moc jsem si přál postoupit do finále a předvést co možná nejlepší jízdu, a to se mi povedlo. Sice nešlo o bezchybné vystoupení, ale bylo to blízko mého maxima. Na kajaku jsme o den dřív závodili na větší vodě a v závěru jsem příliš zariskoval. Místo jízdy o zlato jsem skončil devátý. Jsem ale moc rád za vítězství v týmech v kajaku a za mou první kanoistickou medaili, když jsme s kluky dojeli pro stříbro,“ zhodnotil olympijský vítěz v kajaku své účinkování v peřejích řeky Sáva.