Co prodloužený víkend, to turnaj a na něm vždy tři duely. Už od zítřka se Lvi představí Praze, za týden v Hamburku a poté odletí na generálku do Soulu. „Devět zápasů je skvělá porce,“ pochvaloval si tahoun mužstva a čerstvá posila Chicaga Tomáš Satoranský (na snímku).

VÝRAZNÁ ZTRÁTA

Tento týden přitom začal mizerně, a to je ještě slabé slovo. V pondělí se členové týmu dozvěděli, že je neposílí nejužitečnější hráč (MVP) poslední Euroligy Jan Veselý. Síla pod košem tak jde rapidně dolů. „Na mistrovství jsem se hrozně těšil. Bohužel zdravotní důvody mi nedovolují se připojit. Je mi líto, že si tam nemůžu s klukama zahrát,“ líčil pivot.

Reprezentaci tak zbyla jediná skutečná basketbalová hvězda, čtvrtý Čech ve slavné NBA Tomáš Satoranský. „Velká smůla, Honzu to musí strašně mrzet,“ okomentoval neúčast parťáka klíčový rozehrávač. „Nic si nenalhávejme. Individuálně ho nahradit nelze.“

„Začíná nám dobrodružství,“ uvedl ke stejnému tématu izraelský kouč ve službách Česka Ronen Ginzburg. A jak to bude bez 213 centimetrů vysokého čahouna vypadat, může naznačit už turnaj na Královce. Lvi na něm postupně změří síly s dalšími účastníky čínských klání: Tunisany, Poláky a Jordánci. „Dvě neznámé a Polsko, se kterým se často setkáváme.“

BUDOVAT CHEMII

Už zítra se národní tým postaví zemi ze severu Afriky. „Za Tunisko by měl nastoupit obrovitý pivot Salah Mejri, který hraje za Dallas v NBA,“ začal těžkým kalibrem Ginzburg. „Zajímaví jsou i další hráči, většinou z francouzské ligy,“ lákal do ochozů trenér, kterému tentokrát nepůjde o výsledky.

„Potřebujeme vybudovat týmovou chemii. Satoranský, Balvín a Schilb se k nám připojili později. Za pochodu budeme řešit spoustu problémů v souhře,“ přiznal reprezentační kouč.

V sobotu vyzvou Češi své severní sousedy a vše zakončí v neděli soubojem s vyslanci z oblasti Blízkého východu.

CÍLE SE NEMĚNÍ

Mezi Jordánci našel Ginzburg další star, pivota Fenerbahce Ahmeta Duveriogla. „Je výborný, my se ale musíme soustředit sami na sebe. Pilovat absolutní základy: agresivně bránit, tlačit na soupeře a hrát rychle dopředu,“ doplnil Ginzburg.

S Veselým i bez něj zůstávají cíle pro mistrovství světa stejné. „Bylo by zlé pro psychiku týmu se jich najednou vzdát,“ zdůraznil Satoranský.

„Chceme se probojovat do play-off a pokusit se postoupit do olympijské kvalifikace. A šance pořád máme,“ řekl. „V přípravných zápasech se potřebujeme na všechno dobře naladit,“ doplnila česká hvězda.

Program a nominace ČR

Turnaj na Královce duely českého týmu:

pátek 17.00 Tunisko (přímý přenos ČT sport)
sobota 17.30 Polsko (záznam 20.05 ČT sport)
neděle 15.00 Jordánsko (záznam 22.55 ČT sport)

Nominace ČR:

Rozehrávači: Tomáš Vyoral (Pardubice), Jakub Šiřina (Opava), Vít Krejčí (Zaragoza/Šp.), Tomáš Satoranský (Chicago/NBA).

Křídla: Jaromír Bohačík, Vojtěch Hruban, Pavel Pumprla (všichni Nymburk), Michal Mareš (USK Praha), Lukáš Palyza (Olomoucko), Blake Schilb (Champagne Châlons-Reims/Fr.).

Pivoti: Martin Kříž, Martin Peterka (oba Nymburk), Šimon Puršl (Svitavy), Patrik Auda (Boulazac/Fr.), Ondřej Balvín (Bilbao/Šp.).