Manažeři za velkou louží mají poměrně bujnou představivost, co se možných nouzových scénářů týče. Mluvilo se o tom, že se play-off odehraje bez diváků jako izolovaný turnaj. Třeba v Las Vegas, nebo dokonce kdesi na lodi v bouřícím oceánu. Že to zní bláznivě? „Podle mě by to basketu jenom uškodilo,“ myslí si Tomáš Satoranský.

Jediného Čecha v NBA by se vyřazovací série beztak s největší pravděpodobností netýkaly. Jeho Chicagu aktuální sezona vůbec nevyšla podle očekávání a i sám Satoranský, jehož sebekritičnost je všeobecně známá, od sebe čekal víc. Současná nucená pauza mu tak alespoň dává čas na ohlédnutí za prvním rokem ve slavném dresu Bulls.

NEHRÁL JSEM DOBŘE

„Myslím, že nejvýstižnějším slovem, jak to popsat, je nekonzistentnost výkonů. Bylo to z mé strany nahoru dolů,“ citoval Satoranského list Chicago Sun-Times. „Hlavně po přestávce na Utkání hvězd jsem nehrál dobře a to mě samozřejmě mrzí. Nemám rád, když mé výkony nejsou konzistentní,“ řekl osmadvacetiletý rodák z Prahy.

Španělský tenista Rafael Nadal oslavuje své 12. vítězství na French Open
Nadal vydraží tričko z French Open. Výtěžek aukce poputuje na boj s koronavirem

Do týmu Bulls přišel jako předpokládaný rozehrávač číslo jedna. Ostatně i tříletá smlouva s ročním příjmem deset milionů dolarů svědčila o tom, že v Chicagu si od českého dříče hodně slibují. A faktem je, že Satoranský si ve většině statistických ukazatelů vylepšil kariérní maxima. V poněkud chaotické hře omlazeného týmu často působil jako jediný jednotící svorník.

Na druhou stranu nelze nevidět, že mužstvu to k lepším výsledkům nepomohlo. A na tom v nesentimentálním světě NBA záleží nejvíc. Bezprostřední a pracovitý „Saty“ se rychle stal oblíbencem fanoušků (stejně jako předtím ve Washingtonu), ale tak trochu doplatil na bídu kolem sebe. Málo platné: čekalo se víc.

CVIČENÍ S BARELY

„Ještě nikdy jsem v této lize neměl tak velkou roli po celou sezonu. Příště musím být chytřejší a vzít si z letoška ponaučení. Někdy jsem se totiž snažil až moc, příliš jsem na to tlačil. Je potřeba, abych trochu změnil mentalitu,“ dává si Satoranský předsevzetí.

Lídr národního týmu nepřišel jen o závěr sezony NBA, ale také o olympijskou kvalifikaci. Ta byla odložena o rok. Odchovanec USK tak zatím alespoň trénuje doma pod on-line dohledem reprezentačního kondičního kouče Michala Miřejovského.

Christian Taylor získal na mistrovství světa zlato v trojskoku.
Atletika stopla plnění limitů. Sportovci se zlobí: Na co se máme připravovat?

Jako posilovací pomůcky v nouzovém režimu využívá, co mu přijde pod ruku. „Využívá gymnastický balon, činky nebo natahovací gumy. Jako těžší závaží využívá barely s vodou do domácích automatů. Ty jsou na tohle dobré, navíc jsme asi třetinu upustili, aby se ta voda hýbala a některé cviky tak cíleně ztěžovala,“ popsal Miřejovský.

Zatím žádný český basketbalista se v drsném zámoří neprosadil tak jako Satoranský. I on má ale stále prostor ke zlepšení.

Basketbalista Chicago Bulls Tomáš Satoranský.
Satoranský trénuje přes internet. V bojových podmínkách pomůžou i barely s vodou

Statistiky Tomáše Satoranského v sezoně 2019/20

Počet zápasů: 65

Čas na palubovce (průměr): 28,9 minuty

Body (průměr): 9,9

Asistence (průměr): 5,4

Doskoky (průměr): 3,9

Úspěšnost střelby z pole: 43 %

Úspěšnost střelby za 3 body: 32,2 %