VYPRODÁNO!

To slovo ve většině českých klubů ani neznají, snad jen při play off se zaplní tribuny „vyvolených“ arén. Představte si bitvu Rangers – Toronto, na obří obrazovce odpočítává časomíra poslední minuty do začátku utkání. Jako když startuje raketoplán. Hokejový start je přesně v 19.00. Led se blyští, uprostřed září logo klubu. Přitom ještě ve tři hodiny odpoledne tu nebylo po ledu ani památky. Tam, kde normálně bývá ledová plocha, se v tu chvíli hemžili lidé jako v obrovském mraveništi. Všichni přesně věděli, kde je jejich místo.

„Vyrobit led trvá normálně devatenáct až dvacet hodin,“ vysvětlovala při prohlídce nejslavnější americké haly průvodkyně. I špatný počtář si hravě spočítá, že tolik do veledůležitého zápasu rozhodně nezbývalo. Jak je to možné? Vždyť vrcholí boje o play off. „Existuje speciální zrychlená technologie.“ „Někdy je to na kvalitě ledu znát. Stane se, že přicházíme na zápas a oni tam teprve stříkají vodu. Madisonka je totiž jednou z nejvytíženějších arén,“ přiznává útočník Rangers Martin Straka.

Třeba teď spí v garážích haly sloni, protože tu současně probíhá i cirkus. Fanouškům je však naservírován až hotový výsledek. Ti se o kvalitu ledu nezajímají, chtějí vidět svůj tým vyhrávat. Na začátku utkání vyslechnou obě hymny, kanadskou i americkou. Při té své zpívají a tleskají a jásají tak hlasitě, že hlas muže, který zpívá na živo, se vytrácí. Match může začít.

Náročné publikum pochvalně hlaholí při každém povedeném kousku. Když vstřelí domácí gól, fanoušci povstanou a jako jeden muž skandují: „Gól! Gól! Gól! Hey! Hey! Hey!“

Umějí se však i zlobit. Když se nedaří, ozývá se pískot a bučení. „Někdy mi to připadá až nefér,“ říká obránce Marek Malík.

Na tribuny usedají celebrity i bývalí hráči. Ani na své někdejší hvězdy fanoušci nezapomínají. „Esa, Esa,“ vyvolávali při duelu s Torontem jméno slavného finského Rangera Esa Tikkanena. Jenže to vše je jen velká zábavná show uvnitř Madison Square Garden. Za jejími zdmi, o pouhých pár stovek metrů dál, už New York tepe jiným životem. A tam o hokeji nic nevědí.