Beauguel, francouzský fotbalista ve službách Plzně, líčil: „Dělám fotbal pro lidi, abych rozdával radost… A teď tohle. Chce se mi zvracet.“ Jenže situace se o pár dnů později opakovala, jen s tím rozdílem, že pár výrostků uráželo jeho spoluhráče při duelu na Spartě.

Aféra se nakonec dostala i do vysílání stanice BBC, kde o problému mluvil Costa – hráč Sparty, jenž přišel do Prahy v roce 2013 a pochází ze Zimbabwe.

„Lidé na hráče tmavé pleti dělali opičí skřeky. Ne všichni, ale bylo to slyšet. Zaskočilo mě to. Sparta je klub, který dělá osvětu a bojuje proti rasismu,“ poznamenal s tím, že o takových věcech je třeba mluvit…

Jak je to se slovem černoch?
Na slově černoch není samo o sobě nic závadného, jen nesmí sklouznout k „nepřátelskému“ významu. Hodně si před dvěma lety ve Zlíně nadrobil kouč Vlastimil Petržela, který po zápase zkritizoval vlastního hráče. Jonathana Bijimineho totiž při tom nazval černochem. Ve fotbalovém prostředí se ihned rozjela debata, kterou uťal sám konžský stoper. „Nemám problém,“ řekl.

Redaktoři Deníku proto oslovili některé další sportovce z ciziny, kteří působí v Česku. Setkali se s rasismem a jak se tu vlastně cítí?

InfografikaZdroj: Deník