Polovinu ze zbývající porce zápasů si Lvi odškrtnou tento pátek a příští pondělí.

Výzva pro hráče z ligy

Národní tým se od soboty nachází na herním soustředění v Nymburku. Postupně se k němu připojují hráči, kteří mají velkou zátěž kvůli zápasům v Lize mistrů, a také krajánci. Oproti minulému oknu musel trenér Ronen Ginzburg sáhnout k vynuceným změnám. Pro zápasy s Francií a v Rusku už nemůže počítat s hráči nastupujícími v NBA a Eurolize. Přijde tedy o trojici Tomáš Satoranský, Jan Veselý a Ondřej Balvín.

Jejich místa v týmu jsou připraveni zaujmout hráči z týmů v Kooperativa NBL. Trenér plánuje dát jim šanci, ale rozhodně nechce podlehnout pocitu, že s postupem v kapse už není potřeba hrát. Zvláště, když Češi v pátek vyzvou v Pardubicích dalšího účastníka MS. Pravda, Francie ještě nemá jistý postup, ale mohla by o něj přijít jen při souhře papírově nereálných výsledků.


„Pro mě je důležité udělat vše pro to, abychom tyto dva kvalifikační zápasy vyhráli. Je to důležité také pro Českou republiku a český basketbal. Lidé se přijdou podívat na zápas s Francií a my jim chceme ukázat, že můžeme pokračovat v tom, co jsme předváděli v předchozím průběhu kvalifikace. A to přestože budeme postrádat tři důležité hráče,“ poukazuje Ronen Ginzburg.

Klubová konfrontace

Už v předchozích zápasech se ukázalo, jak je důležité pro hráče sbírat mezinárodní ostruhy. Například Jaromír Bohačík, který se po EuroBasketu 2017 stal klíčovým hráčem Nymburka i reprezentace. Trenéra také těší, že se více jak polovina týmů z nejvyšší soutěže účastní evropských pohárů.

„To je potřeba, o tom se bavíme už dlouhodobě. Efekt nepřijde ze dne na den, ale zkušenosti, které hráči získávají, jim dávají hodně. I když výsledky českých týmů zatím nejsou valné. Přesto jsem za to rád, ale musí se v tom pokračovat i v dalších sezonách,“ vyzývá Ginzburg.

Širší nominace
Rozehrávači: Viktor Půlpán (BK JIP Pardubice), Ondřej Sehnal (USK Praha), Jakub Šiřina (BK Opava), Tomáš Vyoral (ČEZ Basketball Nymburk). Křídla: Jaromír Bohačík, Vojtěch Hruban, Pavel Pumprla (všichni Nymburk), Lukáš Palyza (BK Olomoucko), Blake Schilb (Champagne Chalons – Reims Basket), Petr Šafarčík (BC Geosan Kolín). Pivoti: Patrik Auda (Pistoia Basket), Martin Kříž, Martin Peterka (oba Nymburk), Šimon Puršl (Dekstone Tuři Svitavy).