Naposledy se představil minulý týden na závodě Okolo Švýcarska, který je považovaný za generálku na „Starou dámu“, jak se slavné Tour přezdívá. „Do Švýcarska jsem jel s tím, že nemám velké cíle. Zkraje mi to šlo docela dobře, poslední tři dny jsem dostal trochu zabrat. Po tréninkovém výpadku se dalo něco takového čekat,“ přiznává třiatřicetiletý cyklista.

Tour de France se blíží každým dnem. Jaký máte na poslední dva týdny program?
V Itálii mě čekají těžké dávky. Kolem Lago di Garda mám své kopce, kde se chci dostat do kondice. Kvůli přípravě na Tour vynechám i sobotní mistrovství republiky v Trnavě. Mistrák by mi narušil přípravu.

Není to zvláštní pocit, když v Bruselu pravděpodobně odstartujete jako jediný český závodník?
Vždycky říkám, že dokud nestojím na startu, tak tam ještě nejsem. Je však pravda, že se velkou část sezony soustředím na to, abych na Tour byl. A být sám? Všichni jedeme v týmech a každý má své povinnosti. Není moc prostoru povídat si s českými kolegy.

Tour tentokrát začíná v Belgii. Bude se to lišit od startů ve Francii?
Ani ne. Na úvod Tour de France ať se vyráží odkudkoli se vždycky sejdou tisíce diváků a vytvoří báječnou atmosféru.

Naposledy jste slavný závod jel před dvěma roky. Jak na 24. místo vzpomínáte?
V roce 2017 mi Tour úplně nevyšla. Necítil jsem se nejlíp, a tak doufám, že pokud dojedu, budu mít tentokrát lepší pocity než předloni.

Ohlížíte se za minulými starty?
Každý byl v něčem specifický. Na devátou Tour se těším. Chci se ukázat v nejlepším světle. Jsem součástí týmu, ale budu se soustředit hlavně na sebe.

Už víte, jaká bude ve stáji vaše role?
To se ještě uvidí. Role se určí třeba až podle průběhu úvodních etap. V závodě se může stát cokoliv. Těžko říct, jak se tým zachová.

Co říkáte těžkému pádu čtyřnásobného vítěze Brita Chrise Frooma, který se nedávno zranil a bude chybět?
Neviděl jsem, jak k tomu došlo. Ale na silnici se může stát cokoliv.

Myslíte, že se jeho neúčast ve stáji Ineos Dave Brailsford nějak projeví?
Určitě vyrazí v silné sestavě. Umějí se na třítýdenní závod dobře připravit.

Vašemu jihoafrickému družstvu se moc nedaří. Může přijít zlepšení při Tour?
Jaro nebylo úplně povedené, ale druhá část sezony to může změnit. Věřím, že se zvedneme. Ve Švýcarsku jsme měli dobré momenty. Tlak necítím, přípravě podřizuji maximum. Musí přijít okamžik, kdy se to zlomí.

Máte představu, s čím byste byl v pařížském cíli spokojený?
Vždy se na Tour těším, i když ji po pár dnech mohu začít nenávidět. Jet tenhle závod velká zodpovědnost. Čtyřikrát jsem dojel v desítce. Udělala ze mě závodníka.