Splněný dětský sen, štěstí z účasti na olympiádě, na druhé straně ale i mírné zklamání z výsledku, času, určitě ale obrovské zkušenosti a odhodlání do dalších bojů. Takové jsou pocity čerstvě devatenáctileté žatecké plavkyně Lucie Svěcené po návratu z brazilského Ria, z klání pod pěti kruhy.

Letos dohmátla nejlepší česká motýlkářka osmá na evropském šampionátu, dvakrát kralovala domácímu mistrovství, hlavně ale změřila na olympiádě síly s nejlepšími plavci planety. A potvrdila, že patří mezi širší světovou špičku, přivezla si 27. místo z motýlkářské stovky.

Když jsme spolu dělali rozhovor před odletem do Ria, před olympiádou, prozradila jste na sebe, že vaším nejoblíbenějším jídlem je guláš od maminky. Říkala jste, že se na něj moc těšíte, ale až po návratu. Kvůli přísné životosprávě jste si ho nemohla dopřát před vrcholem sezony, čekala jste na něj několik měsíců. Už jste ho měla? A jaký byl?
Ano, měla (směje se). Moc jsem se na guláš od mamky těšila. Měla jsem ho dokonce už dvakrát a byl výborný.

Kolik bylo knedlíků?
Čtyři a tři (usmívá se), nepřeháněla jsem to. Už brzy totiž zase začne nová sezona.

Žatecká plavkyně Lucie Svěcená v oblečení, které česká výprava bude mít na slavnostním zahájení olympiády v brazilském Riu.Olympiáda vás vlastně letos „připravila" o volno. Měla jste ho jen pár dní. Takže už jste opět v plném tréninku na novou sezonu?
Už jsme lehce začali (říká ihned po dalším náročném tréninku). Bylo to letos hodně krátké volno, ale užila jsem si ho a teď už zase trénujeme naplno.

Splněný dětský a sportovní sen, paráda, fantazie, obrovský úspěch. Tak jste před olympiádou mluvila o své účasti v Riu. Co pro vás znamená Rio po návratu z největšího sportovního svátku planety?
Pořád to stejné. Splněný sen. Jsem sice trochu zklamaná z výkonu a výsledku, ale i přesto je to krásné. Dala jsem do výkonu na olympiádě opravdu všechno, bohužel to úplně nevyšlo, ale mám čisté svědomí, poprala jsem se a splnila si sen o účasti na olympiádě, dostala jsem se tam, to je pro každého sportovce nejvíce. A za čtyři roky, pokud se tam dostanu, tak snad předvedu i lepší výsledek (usmívá se).

Někteří sportovci si v Riu stěžovali na zabezpečení, jídlo, pohodlí a další věci. My jsme spolu komunikovali i během olympiády a z vašich úst tyto stesky nezazněly. Plavce to netrápilo?
Ani nevím. Nepřipouštěla jsem si to, byla jsem tam kvůli svému výkonu, na ten se soustředila. A ty drobné problémy, to mi bylo opravdu jedno, všechno se vždy vyřešilo.

Před olympiádou se strašilo, že ji „zničí" komáři, kriminalita, nedodělaná sportoviště a další problémy. Jaká byla podle vás olympiáda v Riu z tohoto pohledu.
Bylo to úplně v pohodě. Za celou dobu jsem neviděla ani jednoho komára. Brazilci podle mého olympiádu zvládli, byla hezky udělaná.

Zmínila jste před chvilkou Tokio, rok 2020. To je další dlouhodobý cíl?
Ano, velký cíl. Je to dlouhá a tvrdá cesta, ale ráda bych se i na další olympiádu podívala a plavala tam.

A limity, které budou plavci muset zaplavat pro účast na další olympiádě, budou ještě ostřejší než do Ria. A že do Ria už byly pořádně ostré…
To ano. Pro Tokio bude limit rychlejší o šest desetin.

Lucie Svěcená zapózovala na žateckém koupalištiV Riu totiž plavci opět předváděli skvělé výkony, několik světových rekordů, i motýlkáři.
Ano, je to šílené (směje se). Kam až to jde a o kolik se zlepšují, až mě to děsí. Budu muset zabrat.

Co dělají největší hvězdy jinak než vy, co zlepšit, aby jste jim byla zase blíž?
Nevím, co dělají jinak, ale já na sobě určitě budu dál pracovat. Musím určitě hodně zlepšit výjezdy z vody a druhou padesátku a ta je hodně o síle. Na konci už žádná technika moc nepomůže, závěr je už jen o síle, to se budu snažit zlepšit.

Váš osobní rekord je 58,54, v Riu jste plavala 59,45. Nepodařilo se vám vylepšit osobní rekord, s takovým cílem jste tam jela, skončila jste sedmadvacátá. Těsně po doplávání jste byla zklamaná, měla jste navíc nějaký problém s plavkami. Už s odstupem, jak hodnotíte vystoupení pod pěti kruhy? Proč to nevyšlo podle představ? Mohla hrát roli psychika a velké závody?
Psychika ani ne, byla jsem celkem v pohodě. Ale nějak se nám tam rozhodil denní režim, načasování nebylo asi ideální. Připravovali jsme se na jiný denní režim, než pak v Riu byl a to se podle mého na našich startech podepsalo. Měla jsem třeba velké obavy z časového posunu, ale jeli jsme s předstihem do Brazílie na soustředění, takže jsme si tam zvykli. V Aracaju jsem před olympiádou plavala své nejlepší časy v životě, vypadalo to výborně. Jenže pak jsme se přesunuli do Ria a režim se úplně změnil, ani v bazénu to pak bohužel asi nebylo úplně ono. Večeře byly třeba až v jednu v noci, chodili jsme spát pozdě kvůli olympijskému režimu a všechno se rozhodilo. Útok na osobák nevyšel prakticky nikomu z nás, podle mého to mohlo být tím.

Přes to všechno jste sedmadvacátá na planetě. To přece není vůbec špatné, naopak.
Není to špatné, ale mohlo to být lepší (směje se). Každopádně bylo Rio obrovská a skvělá zkušenost, byla jsem na olympiádě, je to pro mě obrovský úspěch. A jak říkám, pro výkon jsem udělala vše, bohužel to úplně nevyšlo, ale snad příště.

Byla jste na olympiádě také součástí české štafety. Ta byla bohužel diskvalifikována, dvě plavkyně odskočily moc brzo.
To mě hodně mrzelo. Naše štafeta chtěla hodně ukázat co nejlepší čas, ale bohužel to nevyšlo.

Na závěr vašeho pobytu jste měli i chvilku volna. Jak jste ho využili?
Podívali jsme se na pláž, byli jste také fandit na tenise a na atletice.

Na pláži jste natočili něco, co kromě zlata Lukáše Krpálka vzbudilo asi největší pozornost u nás z celé olympiády - skvělé video českých plavců ve stylu seriálu Pobřežní hlídka. Bavilo vás to?
Vymyslel to člen českého doprovodného týmu, bavilo mě to hodně, bylo to takové odreagování.

Někteří kritici, když video viděli, začali proti němu brojit, že prý jste si to v Riu jen užívali, že jste tam za peníze daňových poplatníku a podobně. Co byste jim vzkázala?
Dělali jsme ho až po všech závodech, ve chvilce volna před odletem. Do našich výkonů jsme dali opravdu úplně všechno, snažili jsme se. A toto bylo na závěr jen zpestření, je škoda, že to někteří vidí špatně.

Na dveře už klepe sezona v krátkém bazénu. Jaký je cíl?
Mistrovství světa v Kanadě, co nejlépe uspět tam. Nejdříve se tam ale musím kvalifikovat.