"Ruský doping příliš dlouho znevažuje čistý sport. Rusko mělo spoustu příležitostí, jak dát věci do pořádku. Místo toho si však vybralo pokračovat v podvodech a lžích," řekl prezident WADA Craig Reedie.

Někteří ruští sportovci by se přesto pod "pěti kruhy" v Tokiu a Pekingu mohli představit. Museli by však splnit některé podmínky a startovat pod neutrální vlajkou, jak to již několik let funguje například v atletice. Stejně tomu bylo i na zimních olympijských hrách v roce 2018.

Český olympijský výbor (ČOV) považuje rozhodnutí WADA za stávající situace za očekáváné. "Proti dopingu je nutné bojovat, ale stejně tak je důležité najít cestu k tomu, aby netrpěli ti, kdo se neprovinili,“ uvedla tisková mluvčí ČOV Barbora Žehanová.

WADA rovněž suspendovala ruskou antidopingovou agenturu (RUSADA). Rusko má nyní 21 dnů na to, aby se proti verdiktu odvolalo. A to zřejmě učiní, jak avizovalo již před jednáním v Lausanne.

Víceprezidentka WADA Linda Hellelandová považuje tento dopingový skandál za největší, jaký kdy svět viděl. I proto považuje čtyřletý zákaz za "nedostačující". "Dlužíme poctivým sportovcům, aby sankce byly co nejpřísnější," uvedla po verdiktu.

Rusové zuří

Rusové však celou kauzu berou jako ponížení ruského sportu i samotné velké země. Příkladem je vyjádření ministra zahraničí Sergeje Lavrova. „Existují lidé, kteří nás chtějí dostat pod tlak v každé oblasti, v níž se pohybujeme. A čím víc takových opatření vzniká, tím pro ně líp,“ prohlásil šéf diplomacie světové velmoci.

Poznamenal rovněž, že Spojené státy americké a země západní Evropy se vždy zasazovaly o ponížení Ruska. „Politika rusofobie a antisemitismu přijala formát schizofrenie. Ale to není nic nového. Pokud si vzpomínáte, USA bojkotovaly moskevské olympijské hry už v roce 1980. Pak měly připomínky k zimní olympiádě v Soči a dnes se jim nepozdává naše atletika,“ vykládal pětasedmdesátiletý aparátčík.

„Současné útoky mají idiotský charakter. My jsme však vítězným národem. Připravujeme se na 75. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce a jsme pro účast ruských sportovců ve světových soutěžích,“ hlásal Zjuganov.

Přitom řadu poctivých ruských sportovců ostudná situace, která je vlastně pokračováním kauzy státem organizovaného systematického dopingu a táhne se už od ZOH 2014 v Soči, pořádně štve.

Hvězdná výškařka Maria Lasickeneová často kritizuje atletických svaz a celé sportovní prostředí ve své zemi. Podle trojnásobné mistryně světa by měli lidé odpovědní za doping opustit funkce. „Doufám, že najdou odvahu a konečně odstoupí,“ nechala se slyšet.

Rusko? Problémová země

Dopingový problém v Rusku má hluboké kořeny v minulosti. „Na základě nálezů z moskevské laboratoře se vůbec nedivím, že přicházejí další nálezy a tresty. Když se to řekne obecně, tak jsou v Rusku ohledně zakázaných látek ve sportu hodně napřed,“ podotkl zástupce ředitele Antidopingového výboru ČR Tomáš Vávra.

V rámci spravedlivého řízení si dokáže představit, že by bylo Rusko plošně potrestáno. „Samozřejmě pro pořadatele jakýchkoli her či šampionátů by to byla těžká rána,“ pokračoval Vávra.

Rusové mají ve sportu velké osobnosti, obrovskou tradici, širokou fanouškovskou základnu a movité sponzory. „Na definitivní verdikt si musíme počkat. Dovolím si tvrdit, že kam paměť sahá, tak se ruská aféra nedá k ničemu přirovnat. Jedná se o fatální zjištění, která se neustále objevují,“ dodal Vávra.