Talentovaná Anastasija Kirpičnikovová je – nebo teď už spíš byla – národním ruským pokladem. Dvaadvacetiletá plavkyně je rekordmankou země na 800 a 1500 metrů volným způsobem. Je trojnásobnou evropskou šampionkou a vicemistryní světa. Jenže další medaile pro Rusko už nezíská.

Rodačka z Jekatěrinburgu v rodné vlasti už nějakou dobu nepobývá. Zamilovala se totiž do slavného Francouze Enza Roldana Munoza, vítěze Světového poháru, se kterým žije a trénuje v Montpelieru.

Rusko naposledy reprezentovala na mistrovství světa v krátkém bazénu v roce 2021, na kterém vybojovala stříbrnou medaili. Od té doby pobývá ve Francii. Letos v dubnu získala francouzský pas a teď požádala Ruskou plaveckou federaci, aby zahájila proceduru změny takzvaného sportovního občanství.

Odchod Kirpičnikovové, která se stala historicky první Ruskou startující na jedné olympiádě v bazénu i na otevřené vodě, je pro Rusy velkou ztrátou. Ti se přitom snažili, aby o ni nepřišli. „Kontaktovali jsme ji. Nabídli jsme jí u nás tréninkové kempy s jejím francouzským trenérem a týmem i peněžní odměnu, ale nepřijela,“ prozradil hlavní trenér ruského plaveckého týmu Sergej Čepik.

S Ruskem se loučí i další vynikající plavec Mark Nikolajev. Šestadvacetiletý znakař studoval v Americe a na šampionátu NCAA obsadil třetí místo. Na Grand Canyon University byl vyhlášen plavcem století. Pak se přestěhoval do Austrálie a v současnosti trénuje na Bond University v Queenslandu. Rodnou zem naposledy reprezentoval na světové univerziádě v roce 2019 a vybojoval stříbrnou medaili.

Přestože Rusko přichází o špičkové plavce, nehodlá jim v jejich rozhodnutí bránit. Alespoň tak o tom referují tamní média. Podle šéfa ruské federace Vladimira Salnikova se nejedná o útěk ze země. „Jejich rozhodnutí není velkým překvapením. Nepovažujeme to za zradu. Tady nemůže být žádná souvislost s útěkem. Není důvod jim škodit,“ řekl tento týden během ruského šampionátu Salnikov pro Match TV. „Nic proti tomu nemáme,“ doplnil trenér Čepik.

Je jasné, že ruští plavci se nerozhodli vzdát občanství jen kvůli sankcím, které ruské sportovce postihly po vypuknutí války na Ukrajině, když v Rusku stejně nežijí. Nicméně Nikolajev si na zákaz dříve postěžoval. „Jako bílý muž jsem nikdy nepoznal diskriminaci, ale teď jsem to pocítil, jen místo barvy kůže je to na základě barvy pasu,“ napsal na sociální sítě.

Podle nových pravidel světové federace World Aquatics (dříve FINA) musí plavci čekat tři roky od posledního reprezentačního závodu, než budou moci závodit na mezinárodních akcích za nový národ. Nikolajev by měl pod vlajkou Austrálie stihnout olympiádu v Paříži v roce 2024, Kirpičnikovové ale o start pod pěti kruhy přijde, pokud nezíská výjimku.