Tohle je válka a utrpení Ukrajinců, které sledujeme živě. V přímém přenosu posloucháme lži z Ruska, jehož prezident Vladimir Putin se musel úplně zbláznit, když nařídil vojenskou invazi do sousední země. Blázinec v Moskvě ještě nereagoval, a tak musí nastoupit „psychiatři“ z ostatních zemí naší planety.

A zdaleka nejde jen o politiky, obrovský vliv a šanci pomoci změnit to šílenství má svět sportu.

Hvězdy fotbalu i hokeje, funkcionáři, sponzoři. Ti všichni by měli vystoupit. Co nejdříve, co nejrazantněji. Vzkaz má znít takto: „Teď vás tu nechceme. Pokud vám to vadí, stěžujte si doma.“

Fotbalista lisabonské Benfiky Roman Jaremčuk vyjádřil podporu napadené Ukrajině.
Doufám, že zemřeš, Putine. Známí fotbalisté odsuzují invazi, ozval se i slávista

Dveře musí být zavřené na zámek. Všude a všem.

Vyhoďte fotbalisty Spartaku Moskva z Evropské ligy, nepouštějte ruské hokejisty do zápasů v NHL a pošlete paralympijské sportovce z Pekingu pryč. Sportovci - řada z nich s Putinem nesouhlasí - to pochopí, pokud tedy nechtějí vidět rozstřílené stadiony. 

Ano, tohle je kruté. Ano, je to princip kolektivní viny (Rusům známý ovšem více než dobře, právě na ně byl uplatněn už kvůli státem řízenému dopingu).

Jenže bez opravdu rázných kroků, které pocítí v Moskvě, bude náš skoro soused spálen na popel. Bez rázných kroků neskončí ony propagandistické kecy Putina a jeho nohsledů („žádné rakety jsme nevypálili“).

Fotbalový stadion v Petrohradu.
Finále Ligy mistrů v Rusku nebude, mizí i mezinárodní fotbal

Není na výběr. Pokud si dosud funkcionáři jako Thomas Bach nebo Gianni Infantino s Putinem notovali, měli by hned prozřít. Přátelit se s válečným zločincem, to je zločin.

Autor je vedoucím sportovní redakce Deníku