Od samého začátku „speciální vojenské operace“ na Ukrajině si dává Putinův režim záležet na tom, aby přední místa na propagandistické frontě zaujali populární a úspěšní sportovci. Ti – ať už ochotně či z donucení – plní vytčený úkol. Jenže jít na opravdovou frontu, kde se střílí a umírá, je přece jen něco jiného.

Oficiální stanovisko ruského ministra sportu Olega Matycina je jednoznačné. Mobilizace se prý týká všech, tedy i hvězdných reprezentantů.

Ivan Fedotov.
Ruského gólmana chtěli otrávit. Teď je mladý sportovec na základně námořnictva

„Nemůžeme brát sportovce jako samostatnou komunitu, která by měla požívat nějakých exkluzivních práv. Naši sportovci se vždy projevovali jako patrioti, a doufám, že to tak bude i teď. Sportovci od samého začátku speciální vojenské operace podpořili prezidenta,“ citoval Matycina server Sport24.ru.

Rovní a rovnější

Vlivný politik ale druhým dechem dodává, že jakési rozdělení na „rovné a rovnější“ přece jen bude zavedeno. „Žádná exkluzivita nebude a neměla by existovat. Ano, chápeme, že sportovci a trenéři jsou naše národní zlato, obzvlášť reprezentanti, kteří se připravují na olympiádu. Takže pro určité kategorie budou jistá ochranná opatření, možná přijdou na řadu se zpožděním. Zatím to řešíme s vládou,“ uvedl Maticyn.

Ve skutečnosti dělají představitelé sportovních svazů v Putinově říši všechno možné a nemožné, aby své ovečky z povinnosti narukovat vyňali. Jinými slovy říkají: v obecné rovině je jistě správné bránit těžce zkoušenou vlast, ale zrovna naši sportovci jsou užitečnější v jiné roli.

Tyčkařka Jelena Isinbajevová s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Jak nadčlověk Putin využívá známé sportovce. Ozvat se proti režimu chce odvahu

Jako příklad může posloužit hokej, tato výkladní skříň ruského sportu. Funkcionáři pečlivě vypočítávají jména, o která nechtějí přijít. „Předložili jsme ministerstvu sportu seznamy hráčů, trenérů a klíčových zaměstnanců. Dál to už není v naší moci, záleží na vládě. Jak se rozhodne, tak to bude,“ řekl Dmitrij Kurbatov, výkonný ředitel hokejové federace, pro RIA Novosti.

Na Ukrajině se umírá

Podle znalců ruského prostředí se dá očekávat, že populárních sportovců, kteří v minulosti neváhali veřejně podpořit Putina a jeho politiku, se povolávací rozkaz zřejmě týkat nebude. Tento strašák může být používán spíš na ty, kteří jsou z nějakého důvodu nepohodlní a ozývají se proti válce, nebo jen nejsou tak známí.

Každopádně platí, že status profesionálního sportovce není automaticky ochranou. Předvolání k náborové komisi v uplynulých hodinách obdrželi třeba běžkař Anton Timašov, několik biatlonistů a snowboardistů, volejbalista Nikita Alexejev, zápasník Vladimir Minejev či bývalí členové fotbalového nároďáku Dinijar Biljaletdinov a Sergej Grišin.

Moderní pětibojař Aleksander Lesun v cíli olympijského závodu v Riu.
Olympijský vítěz, který se vzepřel: Sportovci v Rusku jsou jen Putinovy hračky

Poslední jmenovaný mj. přiblížil zmatky, které mobilizaci provázejí. „Ve schránce jsem měl předvolání. Bylo mi nařízeno, abych se dostavil v devět hodin ráno, přitom jsem ten dopis našel až ve 13 hodin. Co mám dělat dál? Zatím čekám a těším se na další předvolání,“ citoval Grišina list Izvestija.

Ne všem se chce čekat na úřední psaní. Například několik členů (údajně pět) štábu fotbalové reprezentace se po víkendovém mači s Kyrgyzstánem odmítlo vrátit do vlasti právě kvůli strachu z možné mobilizace.

Pro srovnání: na Ukrajině po ruské invazi dobrovolně narukovalo kolem dvou tisíc sportovců, alespoň podle údajů ukrajinského ministerstva sportu z konce léta. Víc než sto z nich při obraně napadené vlasti zahynulo.