Teď si zástupci ruských sportovců stěžují na pořadatele červnového světového poháru v pražské Troji, že neumožní start vodních slalomářů z Ruska, a brání jim tak v možnosti kvalifikovat se na pařížské olympijské hry. „Nevím přesně, jaký důvod Češi uvedli, ale v Praze závodit nesmíme,“ uvedl na webu lenta.ru hlavní trenér ruské reprezentace ve vodním slalomu Maxim Obrazcov.

V jeho zemi se vůbec neřeší, že na Ukrajině umírají lidé, a přitom by považovali za normální, aby ruští sportovci startovali v mezinárodních závodech.

Šéf MOV Thomas Bach a ruský prezident Vladimir Putin
KOMENTÁŘ: Rusko na olympiádě? Putin vítězí víc ve sportu než na Ukrajině

Na dotaz Deníku, jak se to má s účastí či neúčastí Rusů na trojském kanálu, odpověděl předseda Českého svazu kanoistů Stanislav Ježek. „Jelikož Mezinárodní kanoistická federace nechává rozhodnutí o účasti neutrálních sportovců na organizátorech závodů, Český svaz kanoistů se jako pořadatel světového poháru ve vodním slalomu řídí Usnesením vlády České republiky, které se týká startu sportovců z Ruska a Běloruska na území České republiky, postojem Národní sportovní agentury a také Pléna Českého olympijského výboru,“ vysvětlil funkcionář postoj české strany.

Prskavec je proti Rusům

Individuálních neutrálních sportovců z Ruska a Běloruska bude v Paříži soutěžit minimum. „Vše nasvědčuje tomu, že za současné situace ruští sportovci na olympijských hrách v zásadě nebudou,“ uvedl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Ruský kanoista Michal Pavlov byl zbaven neutrálního statutu kvůli tomu, že olajkoval video s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Ostatně čeští reprezentanti se již v minulosti k účasti Rusů na mezinárodních soutěžích jednoznačně vyjádřili. Naštvaný byl před časem například olympijský vítěz v kajaku Jiří Prskavec, když na sociálních sítích ruských závodníků objevil fotku ministra zahraničí Sergeje Lavrova, který je čestným předsedou Ruské kanoistické federace. „Podle mě nemají takoví slalomáři na mezinárodních závodech co dělat,“ prohlásil rezolutně.

Dominik Hašek
Hašek se kvůli ruským sportovcům pustil do premiéra. Fiala je připodělaný, řekl

Zákaz startu ruských sportovců na českém území umožňuje jeden papír – nařízení vlády z loňského roku. V létě se řešilo třeba utkání předkola Evropské konferenční ligy s Plzní, k utkání letěl kazašský celek Tobol Kostanaj se čtyřmi ruskými fotbalisty. Zákaz se ovšem vztahuje na start sportovců reprezentujících přímo Rusko. Do dění se tak vložil premiér Petr Fiala, který slíbil hráčům výjimku, a mohli tak nastoupit. Ruské a běloruské tenistky ještě předtím nemohly startovat na turnaji kategorie WTA Prague Open.