Utkání bylo od začátku v režii bývalého zápasníka nejlepší soutěže světa UFC a favorita duelu, který ho ukončil už po 122 vteřinách zápasu. "Musíte mi začít dávat opravdový fightery a nedávat mi vymyšlený hvězdičky, který nejsou. Třeba Piráta, já si ho chtěl vzít, protože jsou fighteři, kteří si pletou moji slušnost se slabostí, když jste se smáli ve tvém pořadu, že ho chválím, protože se ho bojím. Rozhodně se ho nebojím, jestli chcete, předhoďte ho lvům," řekl Vémola sebevědomě k divákům i směrem k promotérovi Ondřeji Novotnému, oblečenému do zeleného saka (podobně jako měl Mikulášek zelené kraťasy) krátce po zápase.

Oficiální vážení před turnajem Oktagon 19, jehož vrchol bude souboj Václava Mikuláška (vlevo) s Karlosem Vémolou.
Baba Jaga donesl Vémolovi hřebík na rukavice, Terminátor doporučuje nemrkat

"Škrcení? Chtěl jsem to i nechtěl. Trenér na mě řval, ať to dotáhnu, já ho chtěl umlátit, ale říkal jsem si, jestli má dost, nemá dost, je to málo, není to málo. Jinak kdyby to byl opravdový zápas a záleželo by na tom, tak bych to dotáhl rychleji," popsal Vémola průběh duelu.

Vémolu překvapilo, že se Mikulášek v závěru příliš ani nebránil. "Co jsem sledoval, cítil jsem, že se změnil. Trénoval, dřel a stával se z něj sportovec. Ale po deseti vteřinách v kleci jsem cítil, že sportovec není. Byl cítit kouřem, nebránil se ani když jsem měl obě nohy na něm a nesnažil se sundat koleno ani škrcení. Jako kdyby tady vůbec nechtěl být. Já při těch předzápasových videích myslel, že do toho dá vše, ale nedal do zápasu nic," soudil Vémola.

Podle jeho slov ho nepřekvapilo ani, že Mikuláškoův trenér Attila Végh nebyl v jeho rohu. "U Piráta byl. Já klidně zmlátím jeho kluka. Nebo mi dejte v těžké váze Budaje, mně je to jedno, já se postavím před kohokoliv. Já nejsem vymyšlená hvězda," pokračoval.

Václav Mikulášek.
Hvězdy v kleci. Mikulášek jde po Vémolovi: Nevěřím, že skončí

"Smál se mi, že se mnou na kempu v Polsku zametali, ale to bylo dobře, protože oni mi tam na rozdíl od něj dali alespoň nějakou ránu. Za to si zasloužím titulový zápas a je mi jedno v jaké váze," měl jasno Vémola. "Měli jste v Oktagonu plno hvězd - Muradov, Martínek, Dvořák -, kteří nikdy neměli tolik světla, jako tyto hvězdičky, které vydrží sto dvacet vteřin a pak ukážou záda," dodal Vémola s tím, že poděkoval fanouškům a vítězství věnoval své dceři Lili.

"Já se k tobě jinak budu chovat přesně tak, jako ty ke mně před zápasem. Že tě zbiju, na tom nic nemění," uzavřel své prohlášení zápasník a odešel z klece.

Mikulášek: Soupeř byl lepší 

Mikulášek svou porážku uznal. "Co říct? Nebylo to podle mých představ, sežralo mě to a nebudu se vymlouvat. Byl lepší, silnější, cítil jsem, jak mě nabral, že má sílu. Nevím, proč jsem vymrzl a hned ho nenapálil, protože stát se mnou nechtěl. Hodil mě a dělal, co umí nejlíp. Nebudu se vymlouvat," prohlásil rodák z Bohumína.

"Ale víte co? Mně je jedno, že jsem prohrál. Někdy vyhraješ, jindy prohraješ, musíš žít se vším. Jeden z mých trenérů říká: Výhra potěší, prohra naučí. Chtěl bych vidět polovinu hejtrů na internetu, jak by se sem dostali," pronesl Mikulášek a poukázal, kde se propracoval za dva roky.

Karel Sedláček
Šipkař Sedláček slaví. Znovu si zahraje o miliony na mistrovství světa

"Karlos řekl, že je pravý šampion a že chce zápasit s výzvami, já pro něj výzva nejsem, tak proč si vybral mě? Od začátku jsem věděl, že pro něj výzva nejsem, trénoval jsem, ale jeho roky jsem dohnat nemohl. I když jsem se snažil sebevíc, stejně jsem zmrznul," doplnil Mikulášek.

"Je mi jedno, jak to dopadlo, vyhrál jsem už tím, že jsem ten zápas dostal. Podívejte, jaká řada soupeřů Karla stojí za mnou. Pešta, Rusko a podobně. Nikoho si nevybral, jen mě. Ať si vybere výzvu. Já zkusil štěstí, nevyšlo to, přesto jsem vítěz. Vím, že přijdu přiště a budu lepší," přiblížil své vidění Mikulášek.

Zvítězila i Pudilová 

Ale i další zápasy večera nabídly atraktivní podívanou. Duely Primery s Kalašníkem, Kuzníka s Bartlem a Pudilové s Holmovou nebyly během tří kol po pěti minutách ukončeny, rozhodnout ho tak museli sudí, kteří je naklonili na stranu Španěla, ostravského rodáka a také Lucie Pudilové, která vyhrála poprvé února 2018.

Především ale zvládla těžkou situaci, kdy se nejprve před turnajem nepohodla s koučem Petrem Knížetem a krátce před zápasem ji zkolaboval trenér Ladislav Erdélyi, k němuž se vrátila. „Nejprve mi umřel pes, pak děda, poté skoro babička, a nakonec zkolaboval trenér. Naštěstí se mě tady ujali a vyhráli jsme,“ byla ráda Lucie Pudilová. „Ona mě dala do škrcení, už jsem uvažovala o konci, ale pak jsem se do toho dala a povedlo se. Je to sladké vítězství. Miluju lidi tady i u televize,“ dodala česká zápasnice.

Šipkař Karel Sedláček
Šipkař Sedláček o roce mezi světovou elitou: Někdy je to tam ostřejší

Zbylá utkání skončila před limitem. Samuel „Pirát“ Krištofič porazil Poláka Strzelczyka, Javid Basharat zdolal Alexandra Bezkorovaynyho, Filip Macek si ve druhém kole poradil s Jerrym Kvarnstromem a pozitivně neskončilo ani bohumínské duo Jan Široký a Lukáš Tvrdý. Prvně jmenovaný padl v závěru třetího kola s Matúšem Juráčkem, Tvrdý pak nestačil hned v úvodu na Glose.

Turnaj však nabídl jeden neobvyklý výsledek. Souboj Pavla Salčáka s Polákem Filipem Tomczakem nejenže nerozhodl souboj v oktagonu, ale ani rozhodčí a tak skončil remízou.

VÝSLEDKY OKTAGON 19 (5. prosince v Brně):

Střední váha do 84 kg: Karlos Vémola – Václav Mikulášek
submise 1. kolo čas: 1:22, vyhrál Vémola

Bantamová váha do 61 kg: Lucie Pudilová – Cornelia Holmová
na body vyhrála Pudilová

Welterová váha do 84 kg: Samuel Krištofič – Mateusz Strzelczyk
TKO 2. kolo čas: 0:59, vyhrál Krištofič

Welterová váha do 77 kg: Andrej Kalašník – Tato Primera
na body vyhrál Primera

Lehká váha do 71 kg: Marek Bartl – Matěj Kuzník
na body vyhrál Kuzník

Bantamová váha do 63 kg: Javid Basharat – Alexander Bezkorovainyi
submise 2. kolo čas: 4:44, vyhrál Basharat

Střední váha do 84 kg: Pavel Salčák – Filip Tomczak
Remíza

Domluvená váha do 67 kg: Filip Macek – Jerry Kvarnstörm
submise 2. kolo čas: 0:42, vyhrál Macek

Střední váha do 80 kg: Matúš Juráček – Jan Široký
TKO 3. kolo čas: 2:58, vyhrál Juráček

Střední váha do 84 kg: Lukáš Tvrdý – Michal Glos
submise 1. kolo čas: 1:20, vyhrál Glos