"Jsem zklamaný a hodně těžko se mi o tom hovoří. Zatím jsme to moc nerozebírali, ale připouštím, že s psychikou Martiny to zacvičilo hodně. Snažím se zůstat v klidu a nějak ji z toho dostat. Musíme se koncentrovat na republikový šampionát," řekl v úterý trenér Sáblíkové Petr Novák.

Český svaz cyklistiky v celém případu spolupracuje s ČOV a expertem na sportovní právo Janem Šťovíčkem, který je předsedou legislativní rady ČOV a od ledna také figuruje na seznamu rozhodců Mezinárodní sportovní arbitráže. Svaz se dnes proti informaci o definitivním zamezení startu Sáblíkové v Riu ze strany UCI ohradil.

"Jsme s UCI v komunikaci s kanceláří pana Šťovíčka, vyměňujeme si maily a včera jsme opět UCI žádali, aby nás oficiálně informovali i v případě, že nám místo pro Martinu Sáblíkovou nepřiřknou. V případě, že tedy bylo na 100 procent jasné, že Martina nepojede, tak bychom to věděli," řekl generální sekretář svazu Stanislav Kozubek.

"Svaz žádnou takovouhle informaci nedostal, nedostala ji podle mých informací ani kancelář pana Šťovíčka a ani olympijský výbor. Dokud nebudeme mít tuto informaci, zatím vůbec nemáme možnost cokoliv komentovat a já považuju celou věc stále za otevřenou," dodal Kozubek.

Štovíček potvrdil žalobu

"Komunikace je vedená na linii UCI na jedné straně a na druhé já jako advokát, který zastupuje cyklistický svaz a ČOV. Nemyslím si, že by Sport Invest měl k dispozici přímo tu komunikaci a přesně ty informace, které máme my. A mohou tak být do značné míry zkreslené. Proto tam asi vypukla nějaká panika," uvedl Šťovíček.

Sám však připouští, že současný stav věcí nenabízí příliš prostoru k optimismu. "Já bych neříkal, že už je vše ztraceno, nicméně ta situace není úplně ideální. UCI s námi odmítá dále komunikovat a my na 99 procent podáme žalobu ke sportovní arbitráži CAS," prozradil Šťovíček.

V žebříčku by musela být v elitní stovce

Sáblíková jakožto jasně nejlepší česká silničářka posledních let dojela na zářijovém mistrovství světa v Richmondu v časovce v redukovaném pořadí devátá, přičemž deset nejlepších zemí mělo mít jistotu startu na OH. Podle výkladu pravidel ze strany UCI však má být start pod pěti kruhy v boji proti chronometru prvotně podmíněn kvalifikací do závodu s hromadným startem, což se českým cyklistkám nepodařilo.

Jediným kvalifikačním kritériem pro závodnice z Evropy byl totiž žebříček UCI k 31. květnu letošního roku. Do něj se Sáblíkové, která silniční závody jezdí pouze výjimečně, započítával jen start v Richmondu a dva tituly mistryně republiky z loňského roku. To ji zařadilo na 187. místo světa, přičemž dveře do Ria by jí otevřelo jen umístění v první stovce individuálního pořadí.

Variantou by byla rovněž pozice České republiky v pořadí států, jenže i tam bylo k potvrzení startu Sáblíkové daleko. Česká republika byla v den uzávěrky žebříčku UCI pro olympijskou kvalifikaci až na 46. příčce, ale jen 22 států mělo jistou nominaci.

Poslední šance je arbitráž

Trojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení se dál naplno připravovala a žila v posledních dnech ještě v naději, že se dočká místa díky nevyužití kvót ze strany některých národních olympijských výborů, ale nestalo se tak. Arbitrážní žaloba by se měla opírat o špatný výklad pravidel.

Trojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení se dál naplno připravovala a žila v posledních dnech ještě v naději, že se dočká místa díky nevyužití kvót ze strany některých národních olympijských výborů, ale nestalo se tak. Arbitrážní žaloba by se měla opírat o špatný výklad pravidel.

Výběr nejznámějších případů týkajících se českých sportovců, které řešil CAS:

Bohemians Praha (fotbal)
Střížkovští Bohemians se v lednu 2015 obrátili na CAS kvůli tomu, že kvůli spornému udělení druholigové licence Kolínu ze strany Fotbalové asociace ČR sestoupili v předešlé sezoně do třetí ligy. CAS letos v lednu jejich stížnost zamítl. Asociace vyhrála i spor s fotbalistou Martinem Susem, který po FAČR požadoval odškodné za to, že mu před lety nebyla vydána transferkarta potřebná k přestupu do zahraničí.

Jana Horáková (bikros)
Horáková měla po mistrovství světa horských kol v roce 2011 pozitivní dopingový test na clenbuterol. Český svaz cyklistiky se rozhodl ji nepotrestat, protože krátce před MS podstoupila jiný test, který byl negativní. Mezinárodní cyklistická unie (UCI) se však odvolala k CAS a zakázala jí start na bikrosovém MS i OH v Londýně. CAS jí v červnu 2012 udělil dvouletý zákaz startu.

Ondřej Horyna (běh na lyžích)
Horyna dostal za pozitivní dopingový nález v lednu 2007 dvouletý trest. Měsíc před jeho vypršením mu ho Mezinárodní lyžařská federace (FIS) prodloužila o další rok, protože během zákazu činnosti trénoval s reprezentací a využíval stejné tratě a stejný hotel. CAS v listopadu 2009 trest potvrdil.

Roman Kreuziger (silniční cyklistika)
Kreuzigerovi kvůli údajným anomáliím v biologickém pasu z let 2011 a 2012 UCI zastavila v srpnu 2014 činnost. Jeho odvolání CAS zamítl. Rozhodčí komise Českého olympijského výboru cyklistu osvobodila, proti zproštění viny se UCI spolu se Světovou antidopingovou agenturou (WADA) odvolaly k CAS. Před projednáním případu v červnu 2015 UCI a WADA na základě "nových informací" odvolání stáhly.

Jan Štěrba (kanoistika)
Štěrba dostal od antidopingové komise Mezinárodní kanoistické federace ICF za pozitivní test na olympijské kvalifikaci v květnu 2012 zákaz startu na šest měsíců. Po odvolání mu arbitrážní komise (ICF) tento trest zrušila, ale federace se odvolala. CAS v srpnu rozhodl ve prospěch českého závodníka, jemuž udělil napomenutí. Štěrba tak mohl startovat na OH v Londýně, kde s čtyřkajakem získal bronz.