Je jí teprve jednadvacet let a doma se jí blyští celá řada medailí a pohárů. Pravidelně sbírala cenné kovy na světových a evropských šampionátech v různých mládežnických kategoriích a od roku 2019 drží tituly mezinárodní mistr (IM) a ženská velmistryně (WGM). A zajímá i fanoušky, kteří mají jinak o světu šachovnic jen velmi mlhavé povědomí.

Olga Badelková, mnohými považovaná za nejkrásnější šachistku světa, se narodila a vyrůstala v Bělorusku, nyní ale reprezentuje ruskou šachovou federaci. Sama říká, že se k přesunu do jiné země rozhodla ještě před vypuknutím války na Ukrajině.

Norské beachvolejbalistky Emilie Olimstadová a Sunniva Hellandová-Hansenová.
Šortky dolů, nařídil sudí volejbalistkám. Vracíme se do doby kamenné, nechápou

„Od běloruské federace jsem nedostávala vůbec žádnou podporu. Nejsou tam sponzoři, trenéři, týmy, žádné normální soutěže. Proto jsem chtěla do Ruska, kde je podpora nesrovnatelně větší,“ vyprávěla Badelková v rozhovoru pro web Championat.com. Na rovinu dodala, že politické či vlastenecké motivy ji tak trochu míjejí.

„Někdo říká, že nastupovat jako neutrální sportovec je v něčem jiné, ale pro mě tahle symbolika není vůbec důležitá. Pokud bych měla hrát pod vlajkou Bradavic, tak budu,“ smála se při zmínce o proslulé kouzelnické škole.

Jaký rozdíl například oproti slavnému velmistrovi Sergeji Karjakinovi, který otevřeně podporuje krvavou válku Vladimira Putina.

V plavkách pózovat nebude

Badelková se soustředí především na šachy, ale lidé jsou jen lidé a tak nepřekvapí, že média i veřejnost stále dokola zdůrazňují její neobyčejně půvabný zjev. Mladé hráčce to prý nevadí. Když si o sobě čte, že je „sexsymbolem“, je docela polichocena.

V Rusku jsou šachy – stejně jako v dobách Sovětského svazu – stále nesmírně populární a přední hráčky a hráči platí za obletované celebrity. „Je skvělé, když mě považují za atraktivní. Myslím, že by se to líbilo každé ženě, já nejsem výjimkou. Ale v plavkách nikde pózovat nebudu,“ svěřila se Badelková.

Švýcarská fotbalistka Alisha Lehmannová
Sportovkyně, které jdou na dračku. Legendy z klece i z kurtu a bisexuální kráska

Na rozdíl od jiných fešných sportovkyň příliš neřeší sebepropagaci na sociálních sítích. „Občas něco zveřejním, ale záleží na náladě. V porovnání s ostatními to dělám jen zřídka, aktivní správa sociálních sítí není nic pro mě,“ řekla Badelková, které drtivou většinu času zabírá šach – po předčasném ukončení studia v USA se věnuje královské hře na plný úvazek.

Podívejte se na bláznivé zakončení zápasu Olgy Badelkové na FIDE World Cup 2021:

Zdroj: Youtube

V ženském šachu však pořád není zdaleka tolik peněz jako mezi muži. Ona sama momentálně stále nemá trenéra, byť to byla jedna z jejích podmínek při odchodu do Ruska. Hlavním důvodem jsou podle Badelkové finance, kterých se nedostává.

Ženy se méně soustředí

Lze jistě hrát velké šampionáty společně s muži, tak jako před lety proslulá Judit Polgárová. Jenže byť to pravidla umožňují, i nejlepší ženské šachistky za mužskou elitou zaostávají. Podle mladé (bělo)ruské šachistky je to možná nepopulární, ale pravdivé tvrzení.

„Záleží hlavně na koncentraci a schopnosti studovat, a jak víme, ženy mají tendenci se mnohem víc rozptylovat. Méně se soustředíme. Polgárová se jako jediná dostala do top 10, protože tvrdě pracovala dnem i nocí,“ zamyslela se Badelková.

Norský šachový mistr světa Magnus Carlsen.
Šachové podvody: Erotická hračka i podezřelý jogurt. Fantazii se meze nekladou

Když přitom se šachem začínala, byla na stejné – nebo i vyšší – úrovni než její vrstevníci. „Rozhodně jsem nebyla horší než kluci. Ale během dospívání se to měnilo,“ poznamenala šachistka, která před dvěma lety v bleskové partii proti norskému titánovi Magnusi Carlsenovi použila k pobavení publika neortodoxní zahájení zvané Bongcloud.

Z výše zmíněných důvodů si je jistá, že žádná žena nevyhraje smíšené mistrovství světa. „Samozřejmě že ne,“ odpověděla na přímý dotaz. Přesto je jejím snem se na takový turnaj alespoň dostat. „To se ale musím ještě hodně zlepšit,“ uzavřela.