Jediný český cyklista ve startovním poli Roman Kreuziger zahájil svou devátou účast 47. místem, na nejlepší ztratil minutu a deset sekund."První den byl klasicky nervózní, byly vidět pády, to bylo nepříjmený. Nám se pády vyhnuly. (Týmový kolega) Nizzolo poměrně dobře zaspurtoval, byl čtvrtý, takže určitě spokojenost," uvedl Kreuziger v nahrávce pro média. "Zítra nás čeká časovka družstev, tým máme vyrovnaný a necháme tam maximum," řekl člen stáje Dimension Data.

Trojnásobný mistr světa Sagan dojel na druhém místě na Tour po dvaadvacáté, čímž vyrovnal rekordní bilanci bývalého skvělého německého spurtéra Erika Zabela. Sagan vykročil za rekordním sedmým triumfem v bodovací soutěži.

První etapa dlouhá 194,5 km měla start i cíl v Bruselu na počest belgické legendy Eddyho Merckxe, jenž před 50 lety vybojoval na Tour de France první z rekordních pěti celkových výher. Tisíce fanoušků v metropoli před startem skandovaly jeho jméno.

Životní úspěch

V cíli Merckx dekoroval překvapivého vítěze Teunissena, který dosáhl životního úspěchu. Šestadvacetiletý jezdec zaskočil za krajana a kolegu ze stáje Jumbo Visma Dylana Groenewegena, který si dělal zálusk na etapové vítězství, ale 1,5 kilometru před cílem se připletl do hromadného pádu. Teunissen potvrdil výbornou formu, kterou v minulých dvou měsících ukázal při celkových triumfech v etapových závodech Čtyři dny Dunkerque a ZLM Tour.

Teunissen potvrdil výbornou formu, kterou v minulých dvou měsících ukázal při celkových triumfech v etapových závodech Čtyři dny Dunkerque a ZLM Tour.

Rozhodnutí na cílové čáře

"Nemůžu tomu uvěřit. Měsíce jsme pracovali na tom, abychom dovezli k vítězství a žlutému trikotu Dylana, a pak to najednou bylo všechno pryč, když upadl. Říkal jsem si, že se cítím pořád docela dobře a všichni už ke konci mleli z posledního, včetně Sagana, a povedlo se mi ho na cílové čáře předjet. Byl to zvláštní den," řekl Teunissen. Dosud posledním nizozemským lídrem na Tour de France byl Erik Breukink, který v roce 1989 zvítězil v prologu.

"Doufám, že má Dylan radost, že jsem ho zastoupil. Potrvá mi pár dní, než mi to všechno dojde, zvlášť ten žlutý dres. Ale zítra máme s týmem další velké plány," prohlásil vítěz zahajovací etapy.

V karambolu s Groenewegenem byl také obhájce vítězství Brit Geraint Thomas, který spadl do bezpečnostních bariér, ale nic se mu nestalo. O pár kilometrů dříve skončil na zemi další z favoritů pro celkové pořadí Dán Jakob Fuglsang, který si z pádu odnesl roztržené obočí. Do cíle přijel se ztrátou 1:28 minuty.

Tour de France - 1. etapa (Brusel - Brusel, 194,5 km):
1. Teunissen (Niz./Jumbo-Visma) 4:22:47, 2. Sagan (SR/Bora-hansgrohe), 3. Ewan (Austr./Lotto-Soudal), 4. Nizzolo (It./Dimension Data), 5. Colbrelli (It./Bahrajn-Merida), 6. Matthews (Austr./Sunweb), 7. Trentin (It./Mitchelton-Scott), 8. Naesen (Belg./AG2R La Mondiale), 9. Viviani (It./Deceuninck-Quick Step), 10. Stuyven (Belg./Trek-Segafredo), …47. Kreuziger (ČR/Dimension Data) všichni stejný čas.