Salaquardův start ve formuli v českých národních barvách však nesouvisí s nedávnou havárií týmové jedničky Tomáše Engeho. "Obsazení čínských závodů bylo naplánováno dřív, neboť Tomáš, Jarek Janiš i můj syn Jan mají ve stejný termín povinnosti ve svých týmech. Tomáš měl jet v Long Beach ALMS a zbylí kluci budou startovat v úvodním závodě Le Mans Series v Monze," uvedl šéf týmu Antonín Charouz v tiskové zprávě.

Salaquardova nasazení se ale vůbec nebojí, i když se jezdec se speciálně upravenou formulí zatím svezl pouze jednou - v nováčkovských jízdách v jihoafrickém Durbanu. "Filipa znám odmalička, hlídal jsem jej, když mu byly dva roky a táta Igor, tehdy můj mechanik a dnes společník, neměl čas. V evropské formuli tři se stále zlepšuje, v nedávných oficiálních testech byl hodně rychlý. Patří k nadějným rychlým pilotům, proto dostal šanci," řekl Charouz.

Sám jezdec se na víkendové závody hodně těší a bere je jako velkou výzvu. "Zatím jsem s ájedničkou objel jen deset kol volného tréninku, takže v Šanghaji se budu muset hodně učit. Její řízení je proti formuli 3, s níž poslední roky závodím, zcela odlišné. Hlavně pro nedotáčivost v pomalých zatáčkách. Bylo by skvělé při premiéře získat nějaký ten bod, ale úspěch se takhle nedá plánovat," podotkl Salaquarda.

Momentálně patří Česku v hodnocení národů až dvanáctá pozice se ziskem 26 bodů. Před rokem se však Engemu v Šanghaji hodně dařilo, dokonce vyhrál hlavní závod. Ve sprintu byl poté šestý.

 

Průběžné pořadí (po 9 z 11 závodů)

 

1. Německo 101 bodů

2. Nový Zéland 74

3. Británie 61

12. ČR 26