König končil závod očividně vyšťavený. Dal do něj všechno. "Jel jsem si projet tu trať a věděl jsem, že tím horkem bude extrémně těžká. Ta trať je těžká, ne až tak moc, ale to horko to udělalo extrémně náročné. Věděl jsem, že dnes budu hodně trpět, protože jsem byl po Švýcarsku nemocný a celou noc jsem prokašlal. Ráno jsem si říkal, že jediné, jak to můžu udělat, tak jet srdcem a hlavně si to užít," svěřil se König novinářům se svým receptem na úspěch.

Neměl podle svých slov žádné ambice. "Chtěl jsem si to užít. Věděl jsem, že kluci jsou na to extrémně připravení, ale myslím, že to byla nakonec i moje výhoda, že byli trošku ve stresu. Když to tak řeknu, tak po té dlouhé pauze je pro mě každý závod tak trochu srdeční záležitost. Líbilo se mi to," uvedl König.

Ve skutečnosti si však užil pouze první polovinu z celkových 50 kilometrů. "Druhá půlka, tam jsem se trochu zasekl. A cítil jsem i ten výpadek, protože přece jen - jet padesátikilometrovou časovku ve vedru po čtyřech měsících bez závodů je docela tvrdé. Na druhou stranu je člověk relativně čerstvý a má víc chuti, je více hladový. I když nejhladovější byl dnes asi Petr Vakoč, který o ničem jiném nemluvil. A podle mého ani nespal," pousmál se König.

O výsledku nepřemýšlel

Měl také zprávy z tábora hlavního aspiranta na vítězství Jana Bárty. "Věděl jsem, že je těžce nervózní. Bylo mi to úplně jasné a i toho jsem chtěl využít. Já jsem naproti tomu nepřemýšlel o výsledku a jel jsem jen zaměřený na tu bolest, na tu krásu časovky. A využíval jsem tu energii," přiblížil König.

Tušil ale, že boj o vítězství bude i tak hodně tuhý. "Bylo mi jasné, že pokud vyhraju, tak to bude o kousek. Nebo o dvě minuty, když Honzu Bártu něco postihne, sleze a půjde někam do pole. Bylo to o fous, s čímž jsem počítal. Chtěl jsem si proto rozvrhnout síly, ale v tom vedru to ani nejde. Člověk vůbec neví, jak bude tělo reagovat. A poslední úsek zpátky byl strašně těžký, tam trpěli asi všichni," přemítal König.

Může se těšit na Rio

Závod Kolem Švýcarska byl pro něho určitým restartem a hodně mu pomohl. "Věděl jsem, že po tak dlouhé době budu potřebovat jeden těžký závod, i když se tam budu trápit. A pak že by to mohlo jít. Přesně tak to bylo. To Švýcarsko pro mě bylo něco jako první závod v sezoně, který obvykle odmarodím, jak dostává imunita zabrat. Nenastoupil jsem tam do poslední etapy a bylo i na hraně, jestli vůbec pojedu časovku. Ale já chtěl jet za každou cenu," zdůraznil König.

Nominaci do Ria má po čtvrtku jako jediný ze silničářů už zcela jistou. "Jeden z nás nakonec nepojede, to je zcela jasná věc. I před tou časovkou bych teoreticky jet měl, ale je tam spousta okolností. A já jsem rád, že to vyšlo takhle napřímo, protože nikdo to nemá vyloženě jisté. I když trať v Riu je těžká a seděla by mi. Snad se to teď otočí a sezona nabere jiné obrátky," přeje si osmadvacetiletý König.