„Vodu jsem od září vyměnila za školu. Hodně se učím, abych později nemusela studium dohánět. Jinak se setkávám s kamarádkami a doháním resty. Určitě se nenudím,“ culila se dvacetiletá rodačka z Brna, která prvním rokem studuje mezinárodní vztahy a mezinárodní obchod na pražské VŠE.

Co odpovídáte, když se vás kamarádky ptají na báječnou sezonu?
Že jsem s něčím takovým nepočítala. Z výsledků jsem úplně nadšená. (usmívá se) Snažím se nemít velká očekávání, ale dopadlo to nejlíp, jak mohlo. Jsem ohromně spokojená.

Dařilo se vám v kategorii do 23 let, medaile jste sbírala i mezi dospělými. Dají se tyto vavříny nějak porovnat?
Nejsem schopná říct, co beru nejvíc. Pokaždé je to náročné fyzicky a psychicky. V dospělých je pochopitelně těžší konkurence. Na druhou stranu se s řadou holek utkávám na obou polích. Vždycky mám spíš radost z povedené jízdy, že jsem to zvládla a vyrovnala se s tlakem.

Dokázala byste pojmenovat největší zážitek?
Ono toho bylo letos strašně moc… Fajn byly oba šampionáty do 23 let, měli jsme tam super partu. Skvěle mi vyšly i dva poslední závody světového poháru. Jednak už bylo po vrcholu sezony, všichni jsme byli víc v klidu a měla jsem pocit, že závodím pro radost. Pak se mi zamlouvá atmosféra ve Francii a Španělsku. V Pau jsem získala první medaili ve světovém poháru a radost z vítězství byla obrovská. (usmívá se)

Na úplný konec sezony jste trénovala a závodila v dějišti příštího MS v Londýně, kde jste stejně jako krátce před tím v Seu dojela druhá. Závěr vám vyšel vskutku dokonale…
Sešla se tam světová špička, ale rankingový závod nebyl důležitý. Šlo hlavně o trénink a myslím, že mi to pomohlo. Navíc se tam v listopadu vypravíme na soustředění. Třeba na světovém šampionátu v Aubsburgu jsem tamní vodě moc neporozuměla, ale londýnský kanál jsem se celkem naučila.

To je pro vás směrem k příští sezoně určitě dobrá zpráva…
Nejdřív si ale budu muset reprezentační tričko vysloužit. I domácí konkurence je velice silná. Ráda bych se do reprezentace probojovala, ale dopředu s tím nepočítám. Ve hře jsou tři místa. Myslím na to víc holek, uvidíme.

Závodíte převážně na kánoi, ale jednu týmovou medaili jste vyjela i na kajaku. Jste takovou obojživelnicí jako vaše reprezentační parťačka Tereza Fišerová?
To ne. Na kajaku sice částečně trénuju, ale jezdím v něm pro radost a pomáhám holkám v hlídkách v závodech do 23 let. Mou prioritou je kánoe. Kdybych se snažila rozdělit záběr i na kajak, příprava na singl by nebyla tak kvalitní. Musím se soustředit jen na jedno.

V posledních sezonách se stala součástí programu vodního slalomu kontaktní disciplína Extreme Kayak. Jaké s ní máte zkušenosti?
Nelíbí se mi a ani jsem ji nevyzkoušela. Nejsem na to povaha a správný typ. Vůbec mě neláká, na vodě jsem raději sama a bojuju jen s časem. To neznamená, že nedokážu být bojovník a rváč, ale víc preferuju klid. I když existuje šance dostat skrz Extreme Kayak na olympiádu, pokusím se o to ve své disciplíně.

Na kanálu v Troji i při reprezentačních akcích se potkáváte se starší sestrou Martinou. Bavíte se spolu o slalomu, když se sejdete třeba na kávě?
I když máme jiné trenéry a každá jsme v jiném klubu i středisku, vždycky si na sebe uděláme čas. Pokud se navštívíme nebo setkáme, tak vodu neprobíráme. Člověk v takových chvílích od sportu rád uteče. Spíš si povídáme o věcech, co se dějí kolem nás. S Marťou jsme v pohodě. Sice má někdy jako starší sourozenec určitý instinkt mě hlídat a kontrolovat, ale myslím, že už se o sebe dokážu postarat sama. (směje se) Ale kdybych si s něčím nevěděla rady, bude první, na koho se obrátím.

Letošní výsledky Gabriely Satkové

Mistrovství světa Aubsburg
1. místo - týmový závod kanoistek

Světový pohár Pau
1. místo - kanoe

Světový Pohár Seu d’Urgell
2. místo - kanoe

Mistrovství světa do 23 let Ivrea
1. místo - týmový závod kanoistek,
1. místo - týmový závod kajakářek,
2. místo - kanoe

Mistrovství Evropy do 23 let České Budějovice
1. místo - týmový závod kanoistek,
1. místo - kanoe