Skrytá přání nebyla naplněna. Tenhle výběr zkrátka na víc neměl. Téměř všichni jeho soupeři se mohli pyšnit hráči z NBA nebo Euroligy. Navíc všechny týmy měly nad Ginzburgovým výběrem výškovou převahu.

Ve školním prostředí by to vypadalo tak, že absolvent střední školy bez studia na univerzitě rovnou skládal promoci.

Proto se při rozdávání závěrečné listiny neobjevila ani jedna nedostatečná. Tu by ale zasloužili ti, kteří se na letošní evropský šampionát vykašlali a nechali méně zkušené spoluhráče ve štychu. Neudělili jsme však ani čistou jedničku. Nejblíže k ní byl český lídr Tomáš Satoranský.

Z basketbalového duelu Česko - Chorvatsko na ME 2017.
Rychlý mat. Basketbalisté se loučí s evropským šampionátem debaklem

ROZEHRÁVAČI

TOMÁŠ SATORANSKÝ 1-
Po odřeknutí kamaráda Jana Veselého, se kterým může hrát i poslepu, zůstal jediným lídrem. V průměru odehrál přes třicet minut. Na hřišti dělal, co mohl, ale soupeři si na něho dávali bedlivý pozor. A když ho odřízli od hry, nenašel se nikdo, kdo by ho nahradil.

JIŘÍ WELSCH 3
Chtěl si na letošním Eurobasketu zahrát za každou cenu. Věděl totiž, že se bude loučit s dlouholetou reprezentační kariérou. Znovu si navlékl pomyslnou kapitánskou pásku, ale nedařilo se mu podle představ. Dokázal však tmelit kabinu. Myšlenkami byl u své manželky, která je v nejvyšším stupni těhotenství.

JAKUB ŠIŘINA 2-
Měl těžkou úlohu v tom, že musel nahrazovat střídajícího Tomáše Satoranského. To si vždy soupeři ulevili, ale on při pobytu na hřišti nezklamal. Někdy zažil na hřišti komické situace, když třeba při trojce přes Gasola neviděl na koš.

KŘÍDLA

LUKÁŠ PALYZA 2
Příjemné překvapení v českém výběru. Klasické křídlo se muselo na šampionátu převtělit do role malého pivota. Možná i proto se rozjížděl pomalu, pak mu pomohl příjezd manželky. V posledních třech zápasech se stal trojkovou jistotou.


VOJTĚCH HRUBAN 2-
Měl parádní vstup do ME, když pětadvaceti body ve svém životním reprezentačním utkání rozstřílel Rumunsko. Pak se jeho výkony pohybovaly na vlně nahoru dolů. Občas vytasil svoji největší zbraň, přesnou střelbu za trojkovým obloukem.

Pražská Slavia v hokejovém zápase s Ústím nad Labem.
Slavia jde do boje. V tichosti, ale silnější

JAROMÍR BOHAČÍK 4
Asi největší zklamání ve smečce lvů. Nejužitečnější hráč loňského ročníku Ko-operativa NBL na svém premiérovém šampionátu neustál roli tahouna. O jeho kvalitách není sporu, stávkovala mu však hlava. Nedařilo se mu střelecky, často fauloval. Leckdy naivně.

TOMÁŠ KYZLINK 3-
Další nováček na vrcholné akci. Do hry se moc nedostával, také proto, že měl vleklé problémy se zády. Před utkáním s Maďarskem nemohl ráno ani vstát. Další den nastoupil s velkým sebezapřením, čímž si zlepšil známku o polovinu.


PIVOTI

PATRIK AUDA 2
Srdcař a také chlapík s nejlepší muskulaturou v týmu. Jediný pivot, který má více zkušeností z vrcholných akcí. A dokázal je pod koši prodávat i proti daleko vyšším protihráčům. Dvakrát škoda, že se proti Španělsku zranil. Na klíčový duel s Maďarskem se sice dal se sebezapřením dohromady, ale zranění ho limitovalo.

Adam Ondra v rekordním čase přelezl Dawn Wall v masivu El Capitan v Yosemitském národním parku v USA.
Jako by člověk lezl po stropě, říká elitní lezec Adam Ondra

KAMIL ŠVRDLÍK 3
Další příjemné překvapení. Hráč, který na svém postu ani nepatří mezi nejlepší v české lize, dal „pohulit“ nejedné star z NBA. Souboje s ním bolí, což už vědí bratři Gasolové či Vučevič. Musí si více hlídat fauly.


MARTIN PETERKA 3
Na své první velké akci v dospělých rozhodně nezklamal. Soupeře mírně šokoval, když si jako klasický pivot vybíhal na perimetr a ládoval do koše protivníků trojky. Pod vlastním košem statečně doskakoval. Určitě lituje několika zahozených „šoupáků“.

MARTIN KŘÍŽ 3
Nováček na Eurobasketu měl asi nejtěžší roli. Byl posunut na pivota, což znamenalo s výškovým deficitem svádět souboje pod košem se všemi dlouhány otřískanými NBA a Euroligou. Zaskvěl se sedmi body v řadě v úvodu utkání s hvězdným Španělskem.

Z basketbalového duelu Česko - Chorvatsko na ME 2017.
Debakl na závěr ME. Hruban: Začali jsme dělat úplně strašné chyby

ŠIMON PURŠL
Výbornou v kolonce chování zaslouží mladá posila Svitav. Den před odletem na evropský šampionát mu spoluhráč na tréninku přišlápl ruku. Diagnóza o zlomenině ho zdrtila tak, že se doma rozbrečel. A jelikož česká výprava nezaplnila dvanácté místo na soupisce, dostal nabídku přijet za nároďákem do Rumunska. Využil ji a stal se nedílnou součástí týmu.

TRENÉR

RONEN GINZBURG 3-
V letní přípravě dostával ťafku za ťafkou. Na vypracovaném seznamu případných jmen pro mistrovství Evropy škrtal prakticky každý den. Nakonec mu zbylo torzo, ze kterého více vymáčknout nemohl. Zdravotní problémy se množily i v Rumunsku. Za chybu se dá možná označit absence dlouhodobější lepší komunikace s hráči, kteří odřekli.

Zápasník Michal Novák.
Překonal těžká období i zranění. Zápasník Novák: Dřina se vyplatila