"Důležité je, aby si udržel nadhled. Je odehraná teprve čtvrtina soutěže. Stejně rychle, jak se dostal z rotace jen na lavičku, se může dostat zpět na hřiště," řekl Welsch, který je se Satoranským v přátelském vztahu a sám v NBA odehrál čtyři sezony.

"Je to klišé, ale Tomáš musí být trpělivý a věřit, že se to v dobré obrátí. Takový je svět NBA, všichni hráči jsou tam dobří a z různých důvodů trenér mění jejich role," řekl s tím, že Brookse zřejmě ke stažení Satoranského vedla panika po nevydařeném vstupu do sezony.

"Tým nezačal dobře výsledkově, trenér musel zareagovat, vyndal některé hráče z rotace a nechává hrát více opory, zatímco Saty je nováček. To je přirozená reakce trenéra, který by mohl u týmu skončit, kdyby se prohrávalo dál. Johna Walla ještě v úvodu sezony šetřil a najednou hraje 40 minut na zápas. To ale asi moc dlouho udržitelné není a je to risk," míní Welsch.

Makat, makat a být připraven

Podobného názoru je i Srb Radmanovič, který odehrál v NBA dokonce 12 sezon. "Také jsem byl v té situaci a vím, jak je to psychicky těžké. Kdo to nezažil, těžko to pochopí. Tomáš je však ještě mladý a jeho čas teprve přijde. Teď může dělat jen to, že na sobě bude tvrdě pracovat a bude připravený využít šanci, až přijde. To je jediné, co se mu dá poradit. Makat, makat a být připraven," řekl mistr světa z roku 2002 a finalista NBA z roku 2008.

Radmanovič přijel do Prahy jako ambasador NBA v projektu celostátních basketbalových soutěží pro základní školy jr.NBA League. Společně s Welschem, který je ambasadorem české verze projektu, předával ve středu ocenění nejúspěšnějším týmům.

Vítězem premiérového ročníku byla ZŠ J.K.Tyla z Písku nastupující s logem týmu NBA Memphisu Grizzlies. A to zejména díky Josefu Svobodovi, který byl jasně nejužitečnějším hráčem závěrečného turnaje. V semifinále dal 32 bodů a ve finále 35.

"Memphis měl ve svém středu nejdominantnějšího hráče, proto vyhrál. Celý turnaj byla naprostá bomba. Je to velmi dobrá forma, jak přitáhnout děti k basketbalu i k NBA. Tím, že děti hrají v dresech NBA, tak se s tím více ztotožní a vzniká pevná vazba. Hlavní ale je, aby si z toho děti odnesly pozitivní pocit a radost z toho, že se zúčastnily takové soutěže," řekl Welsch.

Nosit dres NBA? Speciální

Sám prý dětem závidí, že už v tak brzkém věku mohou hrát v dresech s logem NBA. "Když mi bylo 14 let, tak mi bratr přivezl z Ameriky dres mého oblíbeného hráče Pennyho Hardawaye. Bylo to pro mě něco tak cenného, že jsem ho na sebe nikdy neoblékl, abych ho nepropotil. Hrozně jsem si ho vážil. Věřím, že pro děti to nyní byl podobný zážitek," dodal Welsch.

Souhlasil s ním i Radmanovič, který v NBA hrával za sedm různých klubů včetně Los Angeles Lakers a Golden State Warriors. "Nosit dres NBA je vždy speciální. Kéž bych jako dítě měl stejnou možnost. Pamatuji si, že každý dárek ve spojitosti s NBA byl pro mě vždy ten největší. Třeba když jsem v sedmnácti dostal od agenta podepsanou kartičku, byl jsem hrozně nadšený," vzpomínala bývalá srbská hvězda.