Skandál? Kdepak. Tabu už dávno prolomili jiní. Hvězdy jako Jaromír Jágr nebo Gianluigi Buffon. Jenže zatímco v případě čerstvého tatínka Krčmáře nejde o závratné sumy, u některých celebrit se z příjemné zábavy stala závislost. V popsaných příbězích se dozvíte, koho všeho potkalo nepříjemné období.

Jágr musel splatit svůj dluh

Nejznámějším českým sázkařem byl Jaromír Jágr. V devadesátých letech se o tom jen šuškalo, nikdo nechtěl na hokejovou ikonu říct špatné slovo.

Problémy s hazardem u kladenského rodáka vyplynuly na povrch v roce 2003. Internetový bookmaker z Karibiku totiž do světa pustil zprávu, kolik mu tehdy hráč Washingtonu dluží. Šlo o 500 tisíc dolarů. „Nelíbilo se nám, že nás někdo ignoruje,“ nechal se slyšet William Ceasar, ředitel nyní již zkrachovalé Caribsports.com. Jágr pak v několika splátkách vše uhradil. „Udělal jsem chybu,“ uznal.

Michal Krčmář během závodu Světového poháru na Vysočině
Co se může, co ne. Krčmář vyvolal debatu o sázení sportovců

Podobné zkazky však chodily i v dalších letech. Kupříkladu Steve Budin, což měl být osobní bookmaker slavné „68“, pro deník USA Today prozradil: „Báli jsme se, jak dlouho bude sázet, protože pořád prohrával. Když konečně vyhrál, v kanceláři zavládlo nadšení.“

Dlouhovlasý hokejový kouzelník byl častým hostem kasin v Las Vegas či Atlantic City. V jednom hotelu mu prý rezervovali soukromý stůl na hru jménem baccarat.

Pozitivní vztah k sázení ale Jágrovi paradoxně pomohl v pozdější funkcionářské kariéře. Jeho Kladno nejprve sponzorovala Sazka, letos si zase plácl s Tipsportem.

Buffon málem přišel o šampionát

2006, jaro. Fotbalový brankář Gianluigi Buffon, tehdy hvězda Itálie a Juventusu Turín, se těsně před mistrovstvím světa ocitl v nezáviděníhodné situaci. Byl podezřelý z podvodu. Policejní vyšetřování, spousta článků v médiích, tlak na vyjádření.

Na střídačce. Jaromír Jágr někdy nechá brusle v kabině
Jak šel čas s hokejem, pivem a platy. Padesát let s Jaromírem Jágrem

Buffon však měl štěstí v neštěstí. Byl pouze jedním z mnoha aktérů celé korupční kauzy. Kriminalisté díky odposlechům zjistili, že Juventus (a nejen on) si domlouvá pomoc u rozhodčích. Objevily se také případy nelegálního sázení – právě i u tohoto gólmana.

„Je pravda, že jsem sázel. Ale pouze do chvíle, než to bylo zakázáno a nikoliv na italskou ligu,“ prohlásil Buffon.

Na policii šel podat vysvětlení dobrovolně, byť s právníkem. Obvinění si nakonec nevyslechl. Možná pomohlo i to, že krátce předtím nebyl zcela v pohodě. Proto sázel. „Bojoval jsem s depresemi. Z rutiny se stalo vězení,“ vysvětloval oceňovaný brankář, jenž byl manželem české modelky Aleny Šeredové.

Juventus naopak stihl trest. Musel hrát druhou ligu, avšak i přes bodový odpočet se hned po roce vrátil mezi elitu.

Zápas století Sigma - repre ČR v Olomouci - Karel Brückner v objetí s Pavlem Nedvědem
Nedvěd o Brücknerovi: Věděl, jak na nás. Do Juventusu bych ho určitě vzal

Konec příběhu? Kdepak. Buffon si musel dávat pozor dál. V roce 2012 se propírala podezřelá suma (v součtu 1,5 milionu eur), jež v roce 2012 mířila v několika částech z fotbalistova konta na konto italské sázkové kanceláře. Zdůvodnění je dodnes terčem spekulací. Brankář tvrdil, že si tak u svého známého objednával hodinky od značky Rolex.

Mimochodem, když se vrátíme do roku 2006, Italové s Buffonem v sestavě tehdy celý šampionát ovládli (ve skupině porazili i českou reprezentaci). V dramatickém finále vyzráli na Francii. Díky penaltám a provokaci Materazziho. Kdyby provokovali Francouzi a Buffona, kdo ví, jak by finále dopadlo…

Mayweather vyhrál milion dolarů

Mezi sportovci ovšem najdete i exhibicionisty, kteří se svou zálibou k sázení netají. A dávají ji na odiv.

Asi největší dosah mají příspěvky Floyda Mayweathera. Pokud jste o tom dosud neslyšeli, tak tenhle někdejší americký boxer propadl hazardu už dávno. Ono není divu, jeho jmění je odhadováno na 450 milionů dolarů. Často se pochlubí, že něco vyhrál. Ani jednou ale neprozradil, že prohrál.

Obrovský poprask způsobil v roce 2012, kdy vsadil na zápas amerického fotbalu mezi Oregonem a Arizonou. Úspěšný tip mu vydělal milion dolarů.

V dalších letech už nefotil svoje tikety, ale rovnou bankovky na stole. Legendární jsou snímky rozzářeného svalovce v letadle či v posteli s bankovkami.

Našla se spousta lidí, kteří prosili, aby se podělil o tipy, ale větší část veřejnosti měla jasno. Tohle je akorát póza. Ostatně magazín Maxim napsal, že Mayweather za rok 2017 prohrál padesát milionů dolarů.

Zřejmě proto se právě tehdy, ve čtyřiceti letech, muž s přezdívkou Money (peníze) vrátil do ringu a uzavřel svou kariéru padesátým triumfem (skalp Conora McGregora mu vynesl 300 milionů dolarů). Od té doby se účastní jen exhibic. A jak jinak, sází.

Exhibiční zápas mezi youtuberem Loganem Paulem (vlevo) a neporaženým boxerem Floydem Mayweatherem (vpravo).
Mayweather youtubera nesundal. Šaškárna, odsoudil Konečný. On pornoherce zmlátil

Podobných příběhů, hlavně z Ameriky, byste napočítali mraky.

Namátkou lze zmínit tři legendy, které spadly do osidel hazardu.

Nejnověji se za oceánem řeší potíže golfisty Phila Mickelsona. Vítěz šesti majorů podle svých propočtů prošustroval čtyřicet milionů dolarů. Bývalý fenomenální basketbalista Michael Jordan zažil obdobnou situaci. I on sázel, hrál, prohrál… Miliony dolarů. A plavec Michael Phelps zase zkouší štěstí v pokeru. Anabázi zahájil na jednodolarovém stole, teď je mezi lidmi, kteří začínají na 25 tisíc dolarech.