Usadit českou atletiku zpět na desetibojařský trůn. To je jediným cílem Romana Šebrleho pro příští víkend. Na světovém šampionátu v Ósace bude usilovat o poslední zlatou, která mu v medailové sbírce dosud chybí. Už na čtvrtý pokus v pozici světového rekordmana.

„Pokud mám míru svého optimismu k něčemu přirovnat, je trochu podobný tomu před Aténami,“ připomněl Šebrle před odletem do Japonska svůj triumf na olympijských hrách.

Asijský kontinent se stane neutrální půdou v souboji českého hrdiny s Američanem Clayem. Obhájce zlaté medaile prožívá rozpačitou sezonu, mítink v Götzisu „zazdil“ nepovedeným diskem a závod domácí kvalifikace nedokončil. „Nejít do soutěže jako favorit, je pro mě důvěrně známá pozice. A vyhovuje mi,“ liboval si Clay na tiskové konferenci v dějišti MS.

Kartami zamíchají i další esa. Kazachstán nasadí nevyzpytatelného Dmitrije Karpova, v běloruském dresu se představí vítěz letošního Götzisu Andrej Kravčenko. Českou vícebojařskou školu po boku Šebrleho reprezentují Tomáš Dvořák a Josef Karas.

Ostře sledovaná soutěž desetibojařů odstartuje příští pátek ve 3 hodiny našeho času. Nový mistr světa bude znám o den později před patnáctou hodinou.

SLEDUJTE EXKLUZIVNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z ÓSAKY - poprvé již tento pátek v Deníku