V Mexiku předvedli Kuf s Vlachem téměř bezchybný výkon. Do posledních metrů bojovali s Francií o titul.

„Po poslední střelbě vybíhal Martin Vlach na trať jako první, ale běžecké kvality Francouze Belauda se přece jen projevily a nakonec z toho bylo s těsnou ztrátou druhé místo. Ale nebuďme neskromní, kluci předvedli fantastický výkon. V každém jiném závodě by brali zlato,“ radoval se šéftrenér české reprezentace Jakub Kučera.

Mexickému šampionátu podřídili pětibojaři celou sezonu a to se vyplatilo hned v prvním závodě.

„Věděli jsme, že letošní šampionát je specifický tím, kde se koná, a tomu jsme obětovali většinu závodů Světového poháru. Veškerou energii i peníze jsme směřovali do Mexika. Příprava byla hlavně kvůli vysoké nadmořské výšce náročná a naším cílem bylo přivést aspoň jednu medaili. A máme ji hned po prvním závodě, je to skvělé,“ neskrýval nadšení Kučera.

Pro své svěřence má pochopitelně jenom slova chvály. „Výtečně zašermovali, Honza Kuf s výsledkem 11:6 a Martin Vlach 10:7, což je jeho rekord v seniorské kategorii. Možná, že ty dvě vteřinky, které nakonec chyběly ke zlatu, zůstaly v plaveckém bazénu. Podle našeho ručního měření byly rozdíly oproti elektronické časomíře 0,8 sekundy, Martinův dohmat možná nebyl tak agresivní a čas byl zhruba o vteřinku pomalejší, než mohl být. Ale jak říkám, nebuďme neskromní, výkon i výsledek je to parádní,“ zopakoval reprezentační kouč.

Druhý den šampionátu je na programu smíšená štafeta. Na její start se postaví v českém dresu Eliška Přibylová s Ondřejem Polívkou.

Spokojený Jan Kuf: Je to nádhera

Den před startem šampionátu Jan Kuf říkal, že by byl spokojený s tím, kdyby se mu poprvé v letošní sezoně povedl závod bez chyby a výpadku. Že by z toho mohl být dobrý výsledek. A hned první start v Mexiku takový byl. Po závodě štafet se s Martinem Vlachem radují ze stříbrné medaile.

Jak se cítí čerstvý vicemistr světa?

Je to nádherné. Doufal jsem, že pokud se všechno povede, můžeme tady udělat dobrý výsledek. Ale čekal jsem, co se stane, i kvůli tomu, v jakých podmínkách se závodí. A vyšlo to skvěle.

Jaký to byl závod?

Úžasný, když je stříbrný … Ale ze začátku z mojí strany opatrnější. V plavání jsem byl pomalejší tak o vteřinu a půl než jsem mohl být, ale nevadilo to, protože tam se rozdělují malé body. Šerm vyšel výborně a dostali jsme relativně dobré koně, takže jsme do kombinované části šli ze třetí až čtvrté pozice společně s Francouzi, se kterými jsme si to nakonec rozdali o zlato.

Před kombinovanou částí jste ze třetího až čtvrtého místa možná ale až tak vysoko nemysleli?

No, to asi úplně ne, bylo to nad očekávání. Ale nakonec jsme byli hodně blízko i k zlatu. Dvě vteřinky jsou strašně málo, ale musíme to brát zase tak, že oba Francouzi jsou opravdu vynikající běžci a to taky potvrdili. A kdybychom s takovou ztrátou skončili čtvrtí, mrzelo by nás to daleko víc. Druhé místo si určitě užíváme, vážíme si ho.

Kolik sil vám zbylo do individuálního závodu?

Když jsem dobíhal druhou osmistovku, tak jsem myslel, že žádné. Ale závod je až za dva dny, máme tady šikovného fyzioterapeuta, dá nás dohromady. Budeme připraveni.