Co vám blesklo hlavou po losu, když jste se dozvěděli, že se v 1. kole utkáte právě s Nizozemskem?
Karel Sedláček: Musím říct, že se ve mně praly smíšené pocity. Na jednu stranu je úžasné zahrát si proti takovým hráčům, van Gerwen je světová jednička. Ale na druhou stranu jsme doufali, že bychom mohli do 1. kola dostat někoho hratelnějšího, i když na téhle úrovni jsou všechny týmy silné. Jdeme si to užít, nemáme co ztratit.

František Humpula: Já jsem byl z losu docela rozmrzelý. Říkal jsem si, že z 31 týmů musíme dostat zrovna Holanďany. (smích) Van Gerwena znám jenom z televize a teď proti němu budu hrát.

V čem spočívá van Gerwenova výjimečnost, s jakou v posledních letech vyhrává skoro všechny velké turnaje?
K. S.: Má nejlepší zavírání, to je jednoduché. Můžete házet vysoká čísla, ale rozhoduje se na doublech. A ty on má výborné. Viděli jsme to nedávno ve finále Premier League. Jeho soupeř Peter Wright měl šest šipek na zavření, aby vyhrál, ale neustál to. Van Gerwen to pak ještě otočil.

F. H.: Kromě toho, že má ohromný talent, je strašně sebevědomý. Věří si a to je hlavní.

Zdroj: Youtube

Jak jsou na tom v porovnání s cizinou české šipky? Je možné se živit jen hraním?
K. S.: To u nás určitě možné není. Vedle těch hvězd, proti kterým budeme hrát, jsme jenom takoví vesničané. (smích) Oni tráví život jenom hraním šipek, trénují třeba šest sedm hodin denně.

F. H.: My normálně chodíme do práce a horko těžko si na šipky hledáme čas. Nejsou tu sponzoři, kteří by hráčovi dali třeba poloprofesionální smlouvu, aby mohl rok dva jezdit po turnajích.

Přitom za hranicemi prožívají šipky ohromný boom.
K. S.: Přesně tak. Není to jen v Anglii nebo Holandsku, ale i v Německu, v Rakousku a jinde. Snad pomůže, že nás teď diváci uvidí na velkém turnaji, a přitáhne to k šipkám pozornost. To je asi jediná šance dostávat se na tuhle velkou scénu.

Karle, vy jste dvakrát hrál na mistrovství světa organizace BDO. Dá se to srovnat s World Cupem?
K. S.: V BDO je taková domácká anglická atmosféra, zatímco turnaje PDC jsou teď mnohem dravější a sledovanější. Ti nejlepší hráči hrají tam a je to znát.

Františku, pro vás to bude v pátek první zkušenost s tak velkou scénou?
F. H.: Přesně tak, nikdy jsem ještě takový zápas nehrál. Uvidím, co to se mnou udělá. S kolegou jsme si ale říkali, že si to chceme hlavně užít.