V rodné Anglii, kde jsou šipky národním sportem, už se z tohoto mírně obtloustlého mladíka s bezelstným úsměvem stala celebrita prvního řádu. Zatím se zdá, to senzační finalista mistrovství světa Luke Littler zvládá s přehledem.

„Můj život se změnil, nic s tím nenadělám. Musím se s tím vyrovnat, patří to k tomu. Miluju hraní šipek,“ řekl čerstvě sedmnáctiletý Littler pro BBC po návratu z Bahrajnu, kde při svém první startu po MS hned ovládl turnaj obsazený hvězdami PDC.

Anglický šipkař Luke Littler na MS 2024.
Teenager od terčů vydělal miliony. Miluje pizzu a kebab, lidé řeší jeho vzhled

Dokonce zvládl předvést zavření na devět šipek, tedy i mezi profíky zřídka vídaný kousek. Úřadující vicemistr světa podobné věci předvádí s odzbrojující lehkostí, u někoho tak mladého skoro neuvěřitelnou. Není divu, že mu kdekdo předpovídá velkou budoucnost – pokud dokáže vydržet nohama na zemi.

Čínské jídlo na oslavu

Zatím se zdá, že s tím tento milovník pizzy a kebabu nemá problém. Po MS si dal od šipek na chvíli volno, pak triumfoval v Bahrajnu a s rodinou oslavil sedmnáctiny. „Dali jsme si čínu,“ popsal své nenáročné tužby.

Littler by si přitom mohl dovolit mnohem okázalejší oslavu. Jedním jediným hodem šipkou na terč si totiž přijde skoro na dva tisíce korun. Nevěříte?

Podívejte se, jak Littler zavřel na devět šipek:

Zdroj: Youtube

Littler dosud nastoupil jen na třech elitních turnajích. Loni na UK Open postoupil do 4. kola (kde ho vyřadil český hráč Adam Gawlas), čímž si vydělal 2500 liber. Za účast ve finále MS, v němž nestačil na Luka Humphriese, bral pohádkovou odměnu ve výši 200 tisíc liber (necelých šest milionů korun) a triumf na Bahrain Masters mu přihrál dalších 20 tisíc liber.

Podtrženo, sečteno: Littler si přišel na 222 500 liber. Jak spočítal web Darts Orakel, stačilo mu na to přesně 3746 šipek. To dává průměr 59 liber, tedy 1700 korun, na jednu jedinou šipku. Na donedávna neznámého teenagera docela slušné, že?

Těší se na řidičák

Výše uvedený výpočet samozřejmě nelze brát úplně vážně. Kromě zmíněných elitních klání absolvoval Littler v loňské sezoně desítky turnajů na nižší a juniorské úrovni, stal se rovněž juniorským mistrem světa. Vydělal si tím spíš drobné, hlavní jsou ale nabrané zkušenosti a s nimi související sebevědomí.

Anglický mistr světa v šipkách Luke Humphries.
Masivně zhubl a je mistrem světa. Šipkař Humphries dlouho bojoval s úzkostmi

To teď bude potřebovat mj. i při své premiéře v prestižním seriálu Premier League. „Klidně to může celé vyhrát,“ řekl pro Sky Sports bývalý šipkařský šampion Glen Durrant. „Největší dojem na mě nedělají jeho vysoké průměry nebo devítky, ale celková vyzrálost, kterou ukazuje.“

Sám Littler řeší spíš jiné věci. Například řidičák. V sedmnácti už totiž ve Velké Británii smí řídit a velmi se těší, až se to naučí. „Teď mě musejí na turnaje vozit táta nebo manažer, rád bych jim ulevil,“ svěřila se mladičká hvězda.

Jisté je, že na nové auto teď spořit nemusí.