Karty před jejich závěrečným vystoupením ve skupině K již byly vyloženy na stůl. Rusové totiž v nedělním odpoledni zdolali Finy. Tím nutili Lvy trhat galského kohouta. V opačném případě by na ně zbylo „až“ třetí místo.

V úvodu utkání hrály prim obrany. Především ta česká, kdy se domácí nemohli prosadit z vnitřního prostoru. A tak ostřelovali český koš z dálky. V první čtvrtině jim tři trojky propadly košem. Dvě a půl minuty před jejím koncem si vytvořili nejvyšší vedení (16:11). Jenže potom jim hosté upilovali střeleckou mušku. Navíc vyprodukovali úchvatnou první dvouminutovku druhého kvartálu. Soupeři nasázeli deset bodů a unikli do devítibodového trháku. Francouzi však okamžitě zareagovali. Na čtrnáctibodovou šňůru Čechů odpověděli dvanácti body v řadě. Nebylo to všechno. Jejich soupeř se ne a ne trefit. Galský kohout tak mohl v poločase vesele kokrhat.


Druhý poločas, respektive jeho první čtvrtina se proměnil ve stíhací jízdu hostujícího týmu. Nicméně, na méně než čtyři body se nepřiblížil. Situace, kdy domácí byli v osmibodovém plusu, se opakovala třikrát. V závěrečném kvartálu trenér Ginzburg položil zbytek zápasu na oltář tomu, že se rozhodl dát příležitost všem hráčům z lavičky. V úvodní minutě se Francouzi poprvé vzdálili dvojciferně. Jejich náskok postupně narostl až do osmnáctibodových výšin.

„Dvojciferná prohra je pro nás krutá. Na druhou stranu dostali šanci všichni kluci z lavičky a posledních sedm minut jsme dohrávali ve druhých pětkách. Ale neodehráli jsme úplně špatný zápas. Jak jsme výrazněji vedli, tak soupeř začal hrát přes své pivoty. My jsme na to neměli výškou ani silovou odpověď,“ zhodnotil zápas křídelník Vojtěch Hruban


Už dvě kvalifikační okna před koncem se mohla vyrábět cedulka Czech republic pro losování v Šenženu. Velká sláva, které se zúčastní například hvězdný Kobe Bryant, se odehraje už 16. března. Tam se tříčlenná česká delegace dozví nejen jména tří soupeřů, ale také město, do kterého za národním týmem mohou dorazit natěšení fanoušci. Poprvé na mistrovství světa v historii samostatné republiky! Zatím jako jediný nováček čínského šampionátu.

„To, že jsme skončili třetí? V podstatě: Čert to vem… Postup je postup a jedno z jakého místa. Teď už se těšíme na los,“ dodal Hruban.

Kvalifikace MS – skupina K: Francie – Česko 82:66 (16:15, 37:32, 58:50).

Body: Lessort 18, Chassang 13, Bouteille 10, Maledon a Albicy po 8, Konate 7, Noua 5, MBaye, Ouattara a Howard po 3, Camara a Julien po 2 – Auda 20, Hruban 16, Puršl 7, Kříž 6, Schilb 5, Palyza 3, Pumprla, Půlpán, Peterka, Bohačík po 2, Krejčí 1. Rozhodčí: Krejic (Slovin., Rutešič (Č. Hora), Castillo (Šp.). Fauly: 20:20. Pět chyb: Vojtěch Hruban. Trestné hody: 11/9 – 28/24. Trojky: 9:4. Doskoky: 33:36. Hráč utkání: Mathias Lessort.