Jakmile Mekbib vyrazí do země javorového listu, soupeři se musí mít na pozoru. Hráč s etiopskými kořeny totiž v Kanadě vybojoval všechny své zásadní triumfy. Nebyl to ale žádný pohodový piknik, nýbrž túra drsným prostředím provincie Alberta. Rodák z Bruntálu totiž na cestě k prvenství musel v posledních dvou utkáních pokaždé absolvovat pět setů. A to bylo vzhledem k nedávným zdravotním problémům s přitahovačem stehenního svalu hodně ošemetné.

„Nepříjemné to bylo zejména psychicky. Nevěděl jsem, jestli mi tři týdny tréninku budou stačit. Ještě na minulém turnaji mě to zlobilo. Znovu jsem cítil trošku bolest v místě zranění, ale nakonec to bylo jen natažené,“ prozradil Mekbib. „Raději jsem nechodil nízko do výpadu na levou nohu. Velké omezení to však nebylo. A soupeř si toho naštěstí nevšiml,“ usmíval se Mekbib.

 S dobře blokujícím Nickem Wallem, který v semifinále vyřadil dalšího Čecha Martina Švece, to bylo úporné finále. Po 66 minutách měl ale turnaj s dotací 140 000 korun českého krále. „V rozhodujících výměnách jsem zahrál více agresivněji. Nedal jsem mu prostor, aby se vrátil zpátky do zápasu. Ale udržet nervy v pátém setu nebylo snadné,“ přiznal Mekbib, který si pochvaloval přítomnost dalších dvou krajanů – Ondřeje Uherky a již zmíněného Švece. „Hodně mi  pomohli. Navzájem jsme se koučovali a podporovali. Kluci znají moji hru, vědí, co přesně mi říct, abych se uklidnil a co mám změnit.“

Mekbiba čeká příští týden v Bratislavě poslední turnaj sezony. Díky vítězství v Kanadě by se měl v brzké době posunut žebříčkem PSA výše, v současné době je na 95. příčce. „Pak si dám pár dní pauzu a začnu přípravu na druhou půlku sezony,“ nastínil.