Nečekaně vyrovnanou bitvu svedli čeští házenkáři proti papírovému outsiderovi. Svěřenci trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše přitom začali zostra a během pěti minut se ujali vedení 4:0. Opařit Belgičany pomohla i hvězda z Barcelony Filip Jícha. Český kapitán oblékl reprezentační dres poprvé od lednového mistrovství světa v Kataru. Ve dvanácté minutě zvyšoval už na 12:6 a zdálo se, že o vítězi nemůže být pochyb.

Jenže českému celku nefungovala obrana. Vyprodaná aréna na Podvinném mlýně se sice dočkala přestřelky, ale nejednomu fanouškovi pocuchala nervy.

Belgie těsně před přestávkou snížila na rozdíl tří branek, poté se ještě prosadil nováček v národním týmu Šlachta a v poločase svítilo na světelné tabuli překvapivě vysoké skóre 22:18.

"Celý první poločas jsme hráli dopředu relativně dobře. Dali jsme 22 gólů, což je i proti takovému soupeři hodně. Nemyslím si, že bychom doplatili na nasazení několika mladých a nezkušených hráčů," řekl trenér Filip. "Ale častokrát nám tam chyběly ruce nebo kontakt při bránění. Soupeř toho využil," dodal.

Čechy podržel gólman Štochl

Čeští trenéři nechali po přestávce na lavičce brankáře Galiu a do hry poslali velezkušeného Štochla. Ten se ihned blýskl několika zákroky a Češi odskočili do šestigólového vedení.

Jenže opět neměli klid. Dopustili se několika chyb v útoku a hosté snížili. Jíchovi a spol. nepomohl ani oddychový čas.

Jak se Česku v první polovině nedařilo v obraně, tak mu ve druhém dějství odešel útok. Za dvacet minut druhé půle jen sedmkrát skórovali a hosty nezlomily ani tři proměněné sedmičky v podání Jíchy.

Čeští reprezentanti definitivně rozhodli o "povinném" vítězství až po dvou skvělých zákrocích hrdiny Štochla.

Trenéři Filip a Kubeš tak mají do soboty o čem přemýšlet. To je v Kortrijku na programu odveta. Zbylé dva zápasy s Tureckem v tříčlenné skupině sehrají Češi v lednu. Do červnového play off postoupí pouze vítěz.

"Musíme se z toho poučit a příště zahrát líp," řekl kouč Kubeš. "Už ve čtvrtek si projedeme s celým týmem tento zápas na videu. Rozebereme ho do detailů a při trénincích budeme pracovat na obraně," doplnil Filip.

Utkání 5. skupiny první fáze kvalifikace o postup na MS 2017 házenkářů:

Česká republika - Belgie 34:32 (22:18)
Sestava a branky ČR:
Galia, Štochl - Bečvář 1, Jurka 3, Šůstek, Jícha 9, Sobol 1, Stehlík 4, Babák 4, Kotrč 3, Vinkelhöfer, L. Petrovský 3, V. Petrovský 4, Šlachta 2, Užek, Říha.
Nejvíce branek Belgie: Cauwenberghs 8. Rozhodčí: Harabagiu, Stanescu (oba Rum.). Sedmimetrové hody: 4/3 - 1/0. Vyloučení: 2:2. Diváci: 1400.