A tady, půl kilometru pod přehradou, se na vratkých loďkách proháněli vodní slalomáři, trénovali v dějišti letošního světového šampionátu. „Kanál vypadá dobře, akorát slibovali, že sjíždění bude náročnější, že se kanálem povalí více vody,“ říká loňský mistr světa Ondřej Štěpánek.

S parťákem na deblkanoi Jaroslavem Volfem hned druhý den udělali do lodi díru. „Byla to taková rána, že jsme během pěti minut museli vystoupit,“ vzpomíná Volf. „Kameny jsou dost ostré, jako kdyby je tam naházeli z lomu,“ dodává Štěpánek.

Hrozilo i další nebezpečí. Proslýchá se, že v rybníčku, do kterého kanál ústí, jen asi padesát metrů od místa, kde vylézají ze svých lodí, se usadil kajman. „Aligátora tady ale nikdo z nás neviděl,“ směje se Štěpánek. Deblkanoisté si stihli trať vyzkoušet i naostro při otevřeném Panamerickém mistrovství, které se započítává do Světového poháru. Vyhráli.

„Říkal jsem si: Kdyby se to tak podařilo i v září, nezlobil bych se,“ prozrazuje Volf. V Brazílii se mistrovství světa konalo už v roce 1997 v oblasti Tres Coroas, uprostřed džungle. „Tady takovou divočinu nečekejte. Je to civilizované město, všude jsou asfaltky. Asi kvůli turistům, kteří se jezdí dívat na vodopády,“ vysvětluje Volf.

„Po třech dnech se tu měnily turnusy. Bylo vidět, že jeden den lidi přijeli, byli se podívat na přehradu, druhý navodopády, třetí den se opili a pak jeli domů,“ popisuje Štěpánek.