Není to novinka, ale v programu SP se pojede poprvé. Kayak cross, jemuž se někdy říká také boater cross či slalom cross, je obdobou lyžařského skikrosu. Do tratě vjedou naráz startem z rampy čtyři kajaky. Na trati budou stejně jako při slalomu branky, penalizace za dotyky nebudou, závodníci se budou muset po cestě dotýkat závěsných bójí. Ze sobotní kvalifikační jízdy na čas postoupí 32 kajakářů, v neděli budou z každé jízdy postupovat dva nejrychlejší až do finále.

Češi v roli favoritů

Čeští kajakáři budou v nové disciplíně platit za favority, neboť se dá očekávat, že účastníci olympijských her v Riu drsné souboje loď na loď vynechají. Přindiš je navíc v této disciplíně čerstvým mistrem republiky. "Takže mám formičku," řekl v tiskové zprávě svazu. "Je to divácky zajímavé, mohlo by to přispět k zatraktivnění sportu," uvedl Hradilek.

Soupeři se nesmějí vzájemně ohrozit, mohou se jen dotýkat loděmi. "Takže když to někomu kolmo načudíš do špičky nebo do zádi a otočíš ho, tak to je v pohodě. Ale nesmíš do žeber," pousmál se Přindiš. "Mohlo by to zajímat i ty jezdce, kteří jinak ve slalomu nevynikají," řekl Hradilek.

Stříbrný olympijský medailista z Londýna a čerstvý vicemistr Evropy se zranění nebojí. "Už jsem to párkrát jel. Může to být chvílemi náročné, je to o kontaktu, je dobré, že to bude drsné, jinak by to nebylo zajímavé. Tělo je chráněné vestou, hlava helmou," uvedl Hradilek. "Bylo by dobré, aby to nebyla epizoda a jezdilo se to i dál," řekl český kajakář.

Hradílek má zdravotní problémy

Zatímco Přindiš se už zotavil z nachlazení, tentokrát má podobné zdravotní potíže Hradilek. Do Itálie odjel s virózou a měl i zvýšenou teplotu. "Ale budu závodit, dám se do kupy, mám léky," ujistil. "Asi nepojedu kayak cross na všech třech SP v rámci šetření sil. Asi to vynechám v Seu, tam na to není dobrý terén," poznamenal Hradilek.

V posledních dnech před odjezdem na SP se věnoval hlavně zprovoznění Kayak beach baru na pražské náplavce. "To byl trochu stres, ale bar už je komplet, už to je na vodě a dodělávají se zbytky. Tak snad to do konce týdne bude. Úřady nám to moc neusnadňují," postěžoval si Hradilek, který nakonec do Ria pojede, byť se tam jako závodník nedostal. "Budu komentovat pro Českou televizi," řekl.

Program

V pátek jsou na programu rozjížďky od 9:00. V sobotu je semifinále v 9:30, o medaile se pojede od 14:02. V neděli začínají boje o postup do finále v 10:00, finále zahájí ve 13:02. Finálové boje ve slalom crossu zahájí v neděli v 15:30.

Nominace na SP v Ivree:

Muži - K1: Přindiš, Hradilek, Tunka, Hilgert, C1: Rak, Rohan, M. Jáně, C2: Karlovský, J. Jáně; V. Mrůzek, A. Kašpar.

Ženy - K1: Š. Hilgertová, A. Hilgertová, Vojtová, Valíková, C1: Jančová, Matulková.