Slavný Ironman na Havaji skončil letos australským triumfem. V závodě mužů se z druhého vítězství v kariéře radoval Chris McCormack, který byl nejrychlejší i v roce 2007, ženské startovní pole ovládla poprvé v kariéře Mirinda Carfraeová.

Čechokanaďanka Tereza Macelová po loňském čtvrtém místě tentokrát skončila 29. v absolutním pořadí, Petr Vabroušek dosáhl 45. času. Před oběma se umístili i někteří soupeři z neprofesionálních kategorií, mezi elitními účastníky byli hodnoceni na 24., respektive 41. místě.

Vabroušek při jedenáctém startu zaostal časem 8:56:26 hodiny za českým maximem Martina Matuly o necelých osm minut. Macelová oproti loňsku zpomalila o více než půl hodiny, po plavání byla stejně jako před rokem třetí, po cyklistické části vyběhla na maraton třináctá.

Sedmatřicetiletý McCormack zvládl 3,8 km plavání, 180 km jízdy na kole a běžecký maraton za 8:10:37 a ke 14 let starému traťovému rekordu Luka Van Lierdeho z Belgie mu chybělo zhruba šest minut. Stal se nástupcem krajana Craiga Alexandera, který při snaze o završení vítězného hattricku v Koně skončil čtvrtý.

V ženské kategorii zase skončila vítězná série Chrissie Wellingtonové, kterou po třech výhrách nepustila na poslední chvíli na start nemoc. Absenci hlavní favoritky, jež dosud na ironmanských tratích proměnila ve vítězství všech devět startů, využila devětadvacetiletá Carfraeová.

Obhájkyně stříbra navíc jako třetí žena v historii pokořila hranici devíti hodin, časem 8:58:36 se k loňskému traťovému rekordu Wellingtonové přiblížila na čtyři a půl minuty. Pod devět hodin zvládla závod už jen slavná Paula Newbyová-Fraserová, osminásobná vítězka z Havaje.

Triatlonový závod Ironman na Havaji:

Muži: 1. McCormack (Austr.) 8:10:37, 2. Raelert (Něm.) 8:12:17, 3. Vanhoenacker (Belg.) 8:13:14, 4. Alexander (Austr.) 8:16:53, 5. Tissink (JAR) 8:20:11, 6. Bracht (Něm.) 8:21:00, …45. Vabroušek (ČR) 8:56:26.

Ženy: 1. Carfraeová (Austr.) 8:58:36, 2. Steffenová (Svýc.) 9:06:00, 3. Dibensová (Brit.) 9:10:04, 4. Berasateguiová (Šp.) 9:16:47, 5. Joyceová (Brit.) 9:18:48, 6. Thürigová (Švýc.) 9:22:48, …29. Macelová (ČR) 9:58:25.