Slet spojuje! To je motto blížícího se XVII. všesokolského sletu. A to, že se tak opravdu děje, dokládá i sletová štafeta, která spojila jednotlivé generace i regiony z celého Česka.

„Dostala se k nám krásná poselství ze všech 14 krajů naší země a jsem moc ráda, že na jejich přípravě a doručení do Tyršova domu se podíleli vedle zkušených sokolů i mladí, kterých se letos zapojilo rekordní množství,“ říká Hana Moučková, starostka ČOS.

Tisková konference České obce sokolské (ČOS) k XVII. všesokolskému sletu 2024.
Sokolové se potřetí slétnou v Edenu. Už se to stává tradicí, těší Moučkovou

Svá poselství jednoty předají do svých žup, župy svým krajským zástupcům a ti pak vyrážejí do Prahy. Letos se do štafety zapojilo několik set jednot.

„Většina sester a bratrů dorazila do Tyršova domu historickou tramvají. Ti z Libereckého kraje přijeli na historických kolech. Z jednot se sem kolíky dostávaly všemi možnými způsoby – chůzí, během, v kočárcích nebo třeba na koních. Sokolové byli, jako vždy, velmi kreativní,“ říká Petr Svoboda, náčelník ČOS.

Ukázka ze skladby Leporelo

V těchto dnech také začaly nácviky hromadných skladeb, do kterých se může přihlásit i veřejnost. Vše vyvrcholí XVII. všesokolským sletem, který se bude konat od 30. 6. – 5. 7. 2024 v Praze. Hromadné skladby pak tisíce sokolů předvedou ve Fortuna Areně pražské Slavie.

Během předání sletových poselství předvedly sokolky ukázku ze skladby Leporelo, která je určená dorostenkám a ženám a jejímž cílem je ukázat jedinečnost a krásu každé ženy. „Připraveno je celkem 12 skladeb pro všechny generace, takže si vybere každý. Jejich autoři si na nich dali opravdu záležet a jsem přesvědčená, že se budou líbit,“ říká Eva Řibřidová, náčelnice ČOS.

Sokol Libeň se soustředí na všestrannost, ale také pořádá spoustu sportovních i nesportovních akcí
Obavy ze Sokola Libeň: Děti jsou gumové, peníze budou problém

Štafety jsou jedním z důkazů sokolské sounáležitosti a hrdosti. Jejich význam pro sokoly popsal Zdeněk Lauschmann, garant minulých sletových štafet, takto: „Jsi spolutvůrcem velkého a krásného díla, které se sice nebude tyčit nad městem jako katedrála, ale které zůstane ve vzpomínkách všech pamětníků. Tak běž či jeď s hlavou hrdě vztyčenou!“

Sletové sokolské štafety vznikly dřív než ty olympijské. Jen se jim tenkrát říkalo Rozestavné běhy. Běžci v říjnu 1919 nesli pouzdro s pozdravným poselstvím prezidentu T.G. Masarykovi.

Běželi jen muži a urazili na sedmi tratích 1661 kilometrů. V roce 1947 se zapojilo 46 029 lidí, ale tradici pak přetrhl komunistickým zákaz Sokola. K obnovení došlo v září 2005 a od té doby štafeta znovu startuje sletový rok.

Podrobnosti ke sletu najdete na jeho webu.