Tento víkend se ve Špindlerově mlýně uskuteční další mistrovství republiky ve snow volejbalu. Kurty jsou postavené pod sjezdovkou ve Svatém Petru. Turnaj pro dvanáct týmů mužů a žen bude rozšířen o kategorii U20. Bojovat se bude také o nominaci na březnové mistrovství Evropy.

Ondřej Perušič a David Schweiner dosáhli s pomocí svého týmu na nejlepší výsledek v historii českého plážového volejbalu, v Mexiku v říjnu vyhráli světový šampionát.
Paříž bude vlastně první pravá olympijská zkušenost, říkají Schweiner a Perušič

„Moc se těším. Nejvíc na hory, atmosféru okolo kurtu a na hru samotnou,“ říká Anna Dostálová, jedna z obhájkyň prvenství. Nálada v krkonošském středisku bývá pokaždé parádní. „Sejdou se volejbaloví fanoušci, ale i lyžaři a společně vytvoří skvělou atmosféru.“

Snow volejbal se hraje od roku 2004. Oficiální turnajové série se vznikly o šest let později. Za tu dobu se změnila spousta věcí. „Dřív se hrálo ve dvojicích, nyní ve trojicích. Tím se proměnila taktika a hra nabrala jinou fyzickou a mentální rovinu,“ popisuje Tomáš Pála, kouč Anny Dostálové a zároveň i aktivní hráč.

Anna Dostálová má ráda volejbal na sněhuAnna Dostálová má ráda volejbal na sněhuZdroj: se svolením Václava Kohelky

Hraje se téměř za každého počasí. „Pamatuji zápasy v mlze, v dešti, při sněžení, ve větru… Jen nesmí být bouřka. Podmínky se změní třeba třikrát za den. Ráno je sníh umrzlý jak ledové kluziště, pak se z něj stane břečka, poté zase zmrzne. Oproti beachi jde o pořádnou loterii,“ líčí Dostálová, která má zkušenosti z turnajů v rakouských Alpách nebo v Argentině.

Jedná se o sport srdcařů

Snow volejbal usiluje o zařazení do olympijského programu. Volejbalový míč létal ukázkově při ZOH v Pchjongčchangu. Přístupové rozhovory mezi volejbalovou federací a MOV probíhají. Stále se však jedná o sport srdcařů.

„Jdeme do práce, po ní trénovat a peníze, co jsme vydělali a zbydou nám, dáme za letenky. Samozřejmě chceme vyhrávat, ale důležitější je si všechno užít,“ dodává Dostálová.

Mistrovský turnaj ve Svatém Petru startuje v sobotu od 9.00, hrát se bude do západu slunce. Finálové zápasy jsou na programu v neděli.