Když 1. března vybojovali reprezentanti do 18 let na MS na Novém Zélandu třetí místo, nebylo to pro mnohé překvapení. „Jak s námi ty nejlepší týmy v průběhu posledních let začaly počítat, tak tady se jim to potvrdilo. Před šesti lety jsme rozjeli program, který teď konečně přinesl ovoce. Postupně se nám podařilo vychovat hráče, kteří dovedou hrát vyrovnané zápasy s těmi nejlepšími,“ prohlásil Korčák.

Program, který asociace zavedla, spočívá v několika bodech. „Jedním z nich je intenzita trénování. Jde o sedm tréninků týdně. Jako reprezentace se pak snažíme klubům pomoct se softballovým rozvojem hráčů. Začali jsem také hrát výrazně víc mimo Evropu a kluky tam omlacovat proti juniorským i dospělým týmům. To je klíčová část programu. Je potřeba, aby hráči měli kontakt se zahraničním softballem. Co nejdřív, co nejintenzivnější a na nejlepší možné úrovni,“ vysvětlil.

Co bylo potřeba nejvíc hráče naučit? Nešlo primárně o softballové dovednosti… „Chtěli jsme v hráčích probudit sebevědomí. To je naprostý klíč, to nám v minulosti chybělo. Dřív se šlo do zápasu proti dobrému týmu s tím, aby se odehrál dobrý zápas. Teď je to předzápasové nastavení jiné, dobrý tým chceme porazit,“ přiblížil Korčák. „Tohle se nám povedlo, teď přemýšlíme, co s tím dál. Co udělat, abychom úspěch z juniorů zopakovali.“

Všichni v asociaci si přejí, aby se to povedlo hned na domácím mistrovství Evropy, pokud tedy nějaké bude. „Jestli to půjde, budeme se chystat hlavně tady v Česku. V květnu je na programu dvojzápas proti bývalým reprezentantům. To bude utkání, které ani současní, ani ti minulí reprezentanti nebudou chtít prohrát, takže lepší příprava pod tlakem neexistuje. Pak je naplánována akce, kdy reprezentaci mužů a hráčů do 23 let rozdělíme mezi tři týmy a budeme hrát proti sobě. Následně jsme měli jet odehrát šest sedm zápasů do Dánska,“ nastínil Korčák.

Nikdo ale v tuhle chvíli neví, co se z toho povede. Stejně tak je otázkou, jak by šlapal nově složený tým. „Došlo k razantní změně, přišli jsme snad o deset hráčů. A to je obrovské číslo. Pozitivum ale je, že šanci dostanou mladí hráči a budou moci ukázat, že do reprezentace patří. Vnímám to jako přirozený vývoj. Do toho bodu dojde každý tým a my jsme do něj došli po loňském mistrovství světa. Ale obavy nemám. Z nového týmu cítím, že má drajv, že chce poslední výsledky vyrovnat a pak je i překonat,“ konstatoval reprezentační kouč.

Jedním z mladíků, kteří by mohli do elitního českého týmu mužů proniknout, je Jakub Osička. „Na mistrovství světa juniorů byl obrovskou oporou. Určitě by bylo fajn, kdyby se s reprezentací připravoval. Ale u něj i ostatních kluků z bronzového výběru je to nyní o tom, aby hráli pravidelně extraligu. Je strašně dobře, že mají tuhle zkušenost, že pod velkým tlakem takhle dobře zvládli extrémně těžký turnaj. To je ohromná predispozice pro to, aby mohli být někdy úspěšní i v reprezentaci mužů. Ale zároveň musí předvádět výsledky v české extralize, a to většinu z nich teprve čeká,“ dodal Korčák.