„Nechceme se pouze zaměřovat na umístění v top šest. Tím, že mistrovství Evropy pořádáme, hodláme před domácím publikem bojovat o celkové vítězství,“ prohlásil Vojtěch Albrecht, trenér reprezentace.

Do Ostravy se od 30. června sjede 23 týmů z celé Evropy. Mezi favority kromě českých hráček se počítá s Nizozemskem, Velkou Británií a Itálií. „Černým koněm je podle mého názoru Řecko. Má totiž řadu hráček z univerzitních týmů americké Divize 1. Jsem rád, že na něho narazíme až v pozdějších fázi turnaje,“ uvedl Albrecht.

Ze základní skupiny postupují dva nejlepší týmy. Jak v konkurenci uspějí Češky, které v minulém roce ovládly turnaj Super 6 za účasti elitních evropských celků?

„Troufám si tvrdit, že by nemělo dojít k překvapení. Kromě nás favorizuji Švédsko nebo Slovensko. Překvapit může Francie, protože do Ostravy patrně přiveze softbalistky s dvojím občanstvím,“ doplnil trenér, jehož tým se chce na naturalizované hráčky z konkurenčních týmů zaměřit.

Například Velká Británie, Řecko a Irsko přivádí hodně hráček ze svých kolonií nebo oslovuje ty s dvojím občanství z USA či Kanady. „Víme, jaké naturalizované nadhazovačky jsou nebezpečné. Sbíráme o nich data a sledujeme jejich výkony přes oficiální zdroje a streamy z jednotlivých utkání. Také během evropského šampionátu budou pod dohledem našich skautů.“

Po základních skupinách se utvoří dvě meziskupiny, ze které do finální části postoupí tři nejlepší reprezentační týmy. Finální šestice si pak zahraje o evropský titul. „Čeká nás hodně velká porce zápasů. Také proto jsme v únoru odcestovali na Floridu, kde jsme sehrály během čtrnácti dní přes dvacet utkání. Z této zkušenosti budeme čerpat,“ doplnil Albrecht.

Po ME Evropy v Ostravě se uskuteční šestidenní kvalifikační turnaj v Nizozemsku, který je naplánován na 23. července. Samy hráčky před několika lety vyhlásily program Mise 2020, jehož cílem je se dostat do Tokia na olympijské hry v roce 2020.

„Reálné to určitě je. Věřím tomu, že se nám to povede a že se v příštím roce podíváme do Japonska,“ prohlásila nadhazovačka Veronika Pecková, jedna z hlavních hvězd českého týmu.

Rozpis ME v softbalu žen v Ostravě, skupina A
30. června 11:15 Česká republika vs. Litva
30. června 21:00 Česká republika vs. Švédsko
1. července 14:00 Slovensko vs. Česká republika
1. července 20:45 Francie vs. Česká republika
2. července 11:45 Česká republika vs. Belgie