„Domácí sezona bude vskutku přelomová a pozitivně jí ovlivňuje světový šampionát a fakt, že české hráčky budou bojovat o účast na olympijských hrách v Tokiu. Extraliga by měla být stavebním kamenem pro úspěch našich reprezentací,“ prohlásil Gabriel Waage, předseda České softballové asociace.

V domácí ženské softbalové extralize budou titul obhajovat Žraloci Ledenice. Za dvojnásobné šampionky by měla nastoupit také Veronika Pecková, nejlepší česká nadhazovačka. „Myslím, že v letošním roce bude extraliga ještě vyrovnanější než minule. Očekávám více zahraničních posil u ostatních týmů,“ prohlásil Aleš Pavel, trenér Žraloků Ledenic.

Během roku čeká extraligovou sezonu téměř tříměsíční pauza, protože v červnu a v červenci budou české reprezentantky nejprve bojovat na mistrovství Evropy v Ostravě. Pokud se umístí do šestého místa, čeká je olympijská kvalifikace v nizozemském Utrechtu (23.-28. července).

V předu by měly být vidět také Snails Kunovice. Ženská extraligová sezona odstartuje zápasem mezi Eagles Praha a Tempo Praha v pátek 12. dubna od 18:00. Mužská soutěž startuje o den později a bude rovněž zpestřená mezinárodní akcí. Elita se na prvním světovém šampionátu na evropské půdě sejde v Česku od 13. do 23. června.

I proto České softbalová asociace rozjela unikátní experiment - v rámci letošní sezony se posílilo šest klubů elitními zahraničními nadhazovači. Cílem je, aby se čeští pálkaři pořádně připravili na mistrovství světa v Praze a v Havlíčkové Brodě.

Na projektu zahraničních nadhazovačů pracuje Česká softbalová asociace už rok. Na začátku sepsala stručný inzerát, který byl šířen přes webové stránky a sociální sítě napříč mužským softballem. Asociace chtěla nalákat nejlepší nadhazovače s ohledem na přípravu na mistrovství světa.

Nakonec uspěli čtyři Kanaďané, jeden z Argentiny a Australan. Všichni budou dva měsíce k vidění na českých softbalových hřištích. „Nic takového dříve nebylo. O účast v projektu projevilo zájem zhruba 20 hráčů, mimo jiné z Botswany, Nového Zélandu a Kanady. Po konzultaci s trenéry bylo vytipováno několik vhodných zájemců,“ prohlásil Jakub Kopřiva, technický vedoucí reprezentace.

Asociace pak kvalitní nadhazovače ze zahraničí přerozdělila do jednotlivých klubů. Ti nejsilnější šli do papírově nejslabších týmů. Zachary Pierce z Kanady si zahraje za Locos Břeclav. V české extralize se objeví také jeho krajané Clayton Robinson (Beavers Chomutov), Steven Normand (Tempo Praha) a Jordan Noftall (Eagles Praha). Z Austrálie dorazil Harrison Pudner (Hippos Havlíčkův Brod) a z Argentiny Martin González (Painbusters Most).

„Dva nadhazovači jsou ve výběru čtyřiceti nejlepších hráčů v Kanady. Je tam juniorský mistr světa. Jde opravdu o špičku,“ dodal Jakub Kopřiva, který je za celý projekt zodpovědný.

Zahraniční hráči se poprvé předvedli o víkendu v rámci Memoriálu Radka Štěpánka, který je tradičním začátkem před extraligovou sezonou. „Pochvalovali si úroveň českých pálkařů a celkovou kvalitu domácí soutěže,“ dodal Kopřiva. Titul v mužské extralize bude obhajovat Tempo Praha, které v loňském roce uspělo po 34 letech.

„Nedokážu odhadnout, zda titul obhájíme. Rádi bychom si zahráli co nejvýše, atmosféra podzimních bojů o nejvyšší místa je kouzelná,“ prohlásil Petr Bednář, hrající manažer Tempa Praha. V předu chtějí být také Hroši Havlíčkův Brod nebo Žraloci Ledenice. Dalším specifikem extraligové sezony je fakt, že žádný tým nesestupuje a všichni si zahrají play-off. V následujícím roce se extraliga rozšíří na deset týmů.