Postupem do finále pobláznili celé město. Žádný sportovní celek z Břeclavi nehrál na tak vysoké celonárodní úrovni. „Gratulací k postupu jsem dostal nespočet. To jsem ještě nezažil,“ přiznal kouč Locos Dušan Borbély. Ti nejprve ve čtvrtfinále překvapivě porazili havlíčkobrodské Hrochy a v semifinále si poradili se Sportclubem 80 Chomutov. „Po dlouhé době jsem viděl dospělé muže plakat. Jednalo se o lidi, kteří stáli u zrodu našeho týmu. Dlouho jsme hráli na škváře. Nenapadlo je, že be se mohlo něco takového,“ popsal euforii Borbély.

Nejstarším hráčům Břeclavi je dvacet let. Softbalový tým táhnou mladíci, kteří spolu hrají od dětských let a začínali ve skautském oddíle. V čem je jejich kouzlo? „Podle mě trénujeme nejvíc. Naši nadhazovači chodí pravidelně házet před začátkem školní výuky do tělocvičny. Když můžeme, tak jsme každý den na hřišti. Bereme to vážně, snažíme se,“ řekl Luděk Opluštil z Locos Břeclav, která soupeřům rozdala 336 strikeotů, což je nejvíce z celé soutěže. A ještě jedna věc je zdobí – nezdolnost. „Hráči mají obrovský hlad. Když jsme vyhráli semifinále, tak jeden z nich neoslavoval. Tvrdil, že se bude radovat až vyhraje finále. Nastavují si vyšší a vyšší cíle,“ dodal Borbély.

Favorizované Ledenice si dobře uvědomují, proti komu ve finále nastoupí. „Před sezonou určitě nikdo nečekal, že by se Břeclav dostala tak daleko. Ale hraje dobrý softbal a je tam zaslouženě. Má dva vyrovnané nadhazovače, celý tým je velmi rychlý. A hlavně naši soupeři mají chuť vyhrávat zápasy, to je v těchto sériích nejdůležitější,“ mínil trenér Žraloků Jaroslav Korčák. Ledeničtí byli v posledních třech let dvakrát ve finále. „Takže máme taky hlad a chceme konečně získat první titul.“ Táhnou je zejména pálkaři – Patrik Kopečný předvedl 42 úspěšných odpalů, legendární Patrik Kolkus jich má 37. Navíc v pětici softbalistů s nejvíce homeruny jsou hned tři hráči z Ledenice.

„Proto jsem začal hned v neděli s analýzami a hledal cestu, jak na jejich silné pálkaře. Už mám za sebou dvě probdělé noci,“ prozradil kouč Borbély, jenž nepochybuje o tom, že správnou strategii najde. „Naší největší výhodou to, že nás nikdo nezná. Hodně hráčů mají naskautovaných, naše ale ne,“ doplnil.  Softbaloví Žraloci jsou klidní. „Od začátku play-off neřešíme potenciální soupeře a soustředíme se jen na sebe. Klukům z Břeclavi určitě gratuluji ke grandióznímu úspěchu. My ale chceme vyhrát,“ doplnil trenér Kolkus.

Úvodní duel se rozehraje v sobotu od 13.30 v Ledenicích, v neděli se série přesune do Břeclavi.